Ekzopolisakkarit üreten laktik asit bakterilerinin yoğurtta kullanım potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of the potential use of lactic acid bacteria producing exopolysaccharide in yogurt
  1. Tez No: 446672
  2. Yazar: AYŞE ESİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada 88 adet Streptococcus salivarius ssp. thermophilus ve 29 adet Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus izolatının ekzopolisakkarit üretim miktarları tespit edilmiştir. En yüksek ve en düşük ekzopolisakkarit üreten bakteri kombinasyonları kullanılarak üretilen yoğurtların kimyasal, fiziksel ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Üretilen 9 yoğurt örneğinde titre edilebilir asitlik, pH, metabolit üretimi, serum ayrılması, viskozite ve duyusal değerlendirme sonuçları incelenmiştir. Yoğurt örneklerinde laktik asit cinsinden asitlik değeri, pH, asetaldehit, serum ayrılması ve viskozite değerleri sırasıyla % 0,63-1,05, 3,82-4,46, 20,45-33,63 mg/mL, 9,30-10,60 mL, 5339-9280 (cP) değerleri arasında bulunmuştur. En yüksek ekzopolisakkarit üreten bakteri kombinasyonları ile üretilen yoğurtların duyusal özelliklerinin panelistler tarafından daha çok beğenildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study exopolysaccharide production quantities of 88 Streptococcus salivarius ssp. thermophilus and 29 Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus bacteria were found. Chemical, physical and sensory properties of yogurt in which added the combination of the highest and the lowest exopolysaccharide-producing bacteria was investigated. In all 9 yogurt samples titration acidity, pH, metabolite production, serum separation, viscosity and sensory evaluation results were investigated. In the yogurt samples examined, acidity in terms of lactic acid, pH, acetaldehyde, serum separation and viscosity values were found in the range of 0,63-1,05%, 3,82-4,46, 20,45-33,63 mg/L, 9,30-10,60 mL, 5339-9280 (cP), respectively. Sensory properties of yogurts produced with the highest exopolysaccharide producing bacteria combination were most prefered by the panel group.