An Exact finite element for beams on elastic foundation
Elastik zemine oturan kirişler için kesin çözüme dayalı sonlu eleman
  1. Tez No: 47320
  2. Yazar: BÜLENT NEDİM ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POLAT GÜLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZ ELASTİK ZEMİNE OTURAN KİRİŞLER İÇİN KESİN ÇÖZÜME DAYALI SONLU ELEMAN ALEMDAR, Bülent Nedim Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Polat GÜLKAN Haziran 1995, 208 sayfa Bu çalışmada bir ve iki parametreli elastik zemine oturan düzgün kesite sahip kiriş elemanları için çıkarılan enterpolasyon fonksiyonları kullanılarak rijitlik matrisi elde edilmektedir. Enterpolasyon fonksiyonları yardımıyla eleman ankastrelik kuvvetleri, uyumlu geometrik rijitlik matrisi, kütle matrisi gibi yan bilgiler de hesaplanabilmektedir. Çıkarılan matrisler klasik kiriş matrislerinden yalnızca zemin parametreleri k ve kx tarafından belirlenen oranda ayrıldığı için bunları başka sonlu eleman programlarına monte etmek son derece kolaydır. Sağlanan avantaj, takribi enterpolasyon fonksiyonları kullanılmadığı için çok azaltılmış serbestlik derecesi ile kesin sonuçların bulunmasıdır. Çalışmada cevaplan bilinen bazı problemler örnek olarak çözülmüştür.Anahtar Kelimeler : Elastik Zemine Oturan Kirişler, Winkler Modeli, İki Parametreli Model, Erterpolasyon Fonksiyonları, Uyumlu Geometrik Rijitlik Matrisi, Uyumlu Kütle Matrisi, Ankastrelik Kuvvetler. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXACT FINITE ELEMENT FOR BEAMS ON ELASTIC FOUNDATION ALEMDAR, Bülent Nedim M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Polat GÜLKAN JUNE 1995, 208 pages The exact stiflhess raatrk for a beam supported on an elastic foundation with öne ör two parameters is derived using exact interpolation fünctions. The functions are further utilized to calculate supplementary infornlation on beam work equivalent fixed end forces, consistent geometric and mass matrices. in addition, an exact solution for beam column problems is provided. The matrices differ from their customary counterparts in the corresponding entries only to the extent that they are influenced by the foundation parameters k and kl5 so it is an easy exercise to include them in the element libraries of existing sofhvare. Exact answers can be computed with only a limited number of joints because of the exact nature of the stiffiıess matrk. A number of problems from applications in engineering are solved as exercises. iiiKeywords : Beam on Elastic Foundation, Winkler Foundation, Two-Parameter Foundation, Interpolation Function, Consistent, Geometric Matrix, Consistent Mass Matrix, Work Equivalent Fixed End Forces. IV