Armenian occupation of historical Azerbaijani territories of Nagorno-Karabakh and 7 surrounding districts as one of the still unsolved territorial issues in the South Caucasus in view of its long-frozen status
Güney Kafkasyada uzun süredir devam eden ve çözülemeyen bölgesel sorun; Tarihi Azerbaycan topraklarında Ermenistan işgali; Dağlık Karabağ ve 7 çevre bölgesi
- Tez No: 473292
- Danışmanlar: PROF. DR. NADER FEKRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu, dünya siyasetinde devletler arası önemli çatışmaların da önemli ve bilgili ülkelerinden biridir. Bu ülkelerden her ikisi de bu topraklarda kendi egemenliklerini talep ediyorlar. Bu yazıda Rusya, Turkiye ve İran ülkelerinin savaştaki rolünden bahsediliyor. Dağlık Karabağ devletlerarası bir çatışmadır ve etnik gruplar arasındaki saldırganlık ve tartışmalara konu olan bir bölge olarak kalır ve Soğuk Savaş döneminde Güvenlik ve Ortak Güvenlik için kurulan bölgeler gibi çeşitli devletler ve uluslararası gruplar tarafından uluslararası arabuluculuk çağrılır ve sağlanır. Avrupa'da faaliyete geçmiş, ancak sefil bir şekilde başarısız oldu. 1994 yılında Bişkek protokol imzalanmış bu durum yalnızca ülkeler arasındaki savaşı durdurmuştu fakat çatışmalar hala devam ediyordu. Bu çalışmanın temel amacı, Dağlık Karabağ'daki tarihsel Azerbaycan toprakları ve 7 çevresindeki Ermeni işgalini, Güney Kafkasya'da halen çözümsüz kalan bölgesel sorunlardan biri olarak analiz etmektir. Bu durum da Dağlık Karabağ sorununun tarihsel kökenleri ve nedenleri, sonuçları, uluslararası örgütlerin başarısız rolü, bazı hükümetlerin çatışmanın çözümü konusunda başlattıkları girişimler, Azerbaycan ve Ermenistan'ın incelenecek konulara yaklaşımları bu çalışmada değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to better understand the factors that have lead to the Nagorno-Karabakh conflict, to better grasp on to the details that have caused the deaths of thousands and to introduce the people of the world to the massacres and constant fighting that has occurred in the region for over a century. The roles of Russia, Turkey, Iran are also taken into account and are deeply studied in order to provide a visible perspective on the outcome. The role of Kazakhstan and the EU is also favourably mentioned as the policies, protocols and ceasefire agreements (Bishkek protocol) are all sculpted by other parties and not just Russia. What we see nowadays is various skirmishes and threats from both Azerbaijan and Armenia and tackling the false policies and massacres that were committed by Armenia — such as the Khojaly massacre, Sumgait Pogroms — is the key factor in this thesis and will be underlined as an important point in the ongoing conflict.