Proje yönetiminde risk değerlendirme ve sağlık kuruluşlarında bir uygulama
Risk assessment in project management and its implementation in healthcare organizations
  1. Tez No: 473312
  2. Yazar: ASLI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma kapsamında mevcut literatür taranarak; proje kavramı, türleri, yaşam döngüsü, aşamaları ve seçimi, proje yönetimi kavramı, tarihçesi, süreci ve fonksiyonları, proje planlaması, organizasyonu, yürütülmesi ve kontrolü, proje ekibi ve yöneticisi, proje yönetiminin avantaj ve dezavantajları, proje yönetiminin bileşenleri, proje yönetiminde başarıya etki eden risk faktörleri, proje yönetim teknikleri incelenmiştir. Bu doğrultuda bir proje yönetimi uygulaması olan sağlık kuruluşları hedef seçilerek, bu kuruluşlarda çalışan sağlık personelinin risk algılaması ve değerlendirmesi ile ilgili 298 sağlık personeli ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları itibariyle, katılımcıların çeşitli demografik özelliklerinin, sağlık kuruluşlarında çalışanların risk algılaması hususunda farklılaştırıcı etkisi bulunduğu neticesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis based on the current literature, the project concept, its types, life cycle, phases and preference, project management concept, its evolution, process and functions, planning, organization, implementation and control of project management, project team and project manager, advantages and disadvantages of project management, components of project management, risk factors affecting the success in project management, project management techniques have been investigated. In this context, healthcare organizations which is a project management implementation have been chosen as the target of this thesis, and there has been conducted a survey with 298 healthcare personnel on their risk perception and assessment. In conclusion, various demographic features of these healthcare personnel affect and differentiate the risk assessment and perception of healthcare personnel.