İnsan kaynakları yöneticilerinde cinsiyet ayrımcılığı: Kariyer yönetimi açısından bir değerlendirme
Gender discrimination in human resources managers: An evaluation of career management
- Tez No: 473319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kadın çalışanlar çalışma hayatında birçok sorun ve engel ile karşı karşıya kalmaktadır. Eş ve anne rolleri ile birlikte çalışan olarak da farklı bir rol üstlenmeleri sonucunda kadınların kaçınılmaz olarak çeşitli çatışmalar yaşadığı görülmektedir. Bu çatışmaların altında yatan en temel ise unsur erkek egemen toplum ve kültürden doğan ayrımcılıktır. Özellikle kariyer ve gelir artışları noktasında, çalışan kadın Türkiye ve Dünya'da cinsiyet ayrımcılığına dayalı engellerle karşılaşmaktadır. Kadınlar, bir çalışan olarak başarı ve yetkinlikleri ile objektif olarak değerlendirmek yerine sadece cinsiyet temelli engellere maruz kalmaktadır. Bu çalışmada; çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığı irdelenerek, çalışma hayatındaki kadınların kariyer yönetiminde ne gibi sorunlarla karşılaştığı araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığı irdelenmiş, çalışma hayatındaki kadınların kariyer yönetiminde ne gibi sorunlarla karşılaştığını belirlemek için cinsiyet ayrımcılığının kariyer yönetimine etkisi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bursa ilinde faaliyet gösteren işletmelerde, kadın insan kaynakları yöneticileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, kadın yöneticilerin kariyer yönetiminde kesin olarak bir cinsiyet ayrımcılığı yaşamadıkları, ancak bir takım engellerle karşılaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Women workers face many problems and obstacles in their business life. As a result of having a different roles like spouse, mother and worker, women have been experienced various conflicts inevitably. The main reason underlying these conflicts is the discrimination that arises from the patriarchal society and culture. Especially at the point of career and income increases, working women have been faced obstacles based on gender discrimination in Turkey and in the World. Women have been exposed to gender-based obstacles instead of evaluating objectively with their success and competence as an employee In this study, gender discrimination in business life and problems faced by women in their in career management are eveluated. The purpose of this study, gender discrimination in the business life was evaluated and the effect of gender discrimination on career management was investigated to determined the problems of womens in career management. As a result of interviews with women human resource managers in Bursa, it has been seen that women managers not experienced precisely gender discrimination in career management but meet with some obstacles.