Anonim şirketler hukukunda karşılıklı iştirak
Mutual participation in the law of joint stock companies
  1. Tez No: 952960
  2. Yazar: ÜLKÜ AY KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
TTK 197'ye göre karşılıklı iştirak, şirketlerin birbirlerinde en az dörtte bir oranda pay sahibi olmasıdır. Bu durum, sermayenin sulandırılması (köpük/fiktif sermaye oluşması) ve kullanım hakkı yönetim kurullarında olan bir oy hakkı yaratması gerekçeleriyle tehlikeli bulunmuş ve birtakım yaptırımlara bağlanmıştır. Karşılıklı iştirakin iki türü vardır: Birbirinde pay sahibi olan şirketlerin aralarında hakimiyet ilişkisinin de olması halinde nitelikli; hakimiyet ilişkisi kurmadan birbirlerinde pay sahibi olmaları halinde ise basit karşılıklı iştirak oluşur. Nitelikli karşılıklı iştirakte, bağlı şirketin hakim şirkette pay sahibi olması söz konusudur; bu nedenle TTK 379 vd. hükümlerine atıf yapılmış ve anonim şirketin kendi payını iktisabı olarak değerlendirileceği hükme bağlanmıştır. Basit karşılıklı iştirake ise TTK 201 uygulanır; bilerek karşılıklı iştirak durumunu yaratan şirket, pay sahipliği haklarının yalnızca dörtte birini kullanabilir, dörtte üçü donar. Çalışmamızda Türk şirketler topluluğu hukukunun mehazı olan Alman bağlı işletmeler hukuku dikkate alınarak, karşılıklı iştirakin oluşumu, şirketler topluluğu hukukundaki yeri, şirketlerin neden karşılıklı iştirak kurdukları, karşılıklı iştirakin yaratacağı sakıncalar ve bu nedenle getirilen yaptırımlarla bu yaptırımların nasıl uygulanacağı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Article 197 of the Turkish Commercial Code, mutual participation is when companies own at least a quarter of each other's shares. This situation has been deemed dangerous on the grounds that it dilutes capital (creating fictitious capital) and creates a voting right in the management boards, and has therefore been subject to certain sanctions. There are two types of mutual participation: qualified mutual participation, where the companies that hold shares in each other also have a controlling relationship; and simple mutual participation, where the companies hold shares in each other without establishing a controlling relationship. In qualified mutual participation, the subsidiary company holds shares in the controlling company; therefore, reference is made to the provisions of TTK 379 et seq., and it is stipulated that this shall be deemed as the acquisition of its own shares by the joint-stock company. Simple mutual participation is governed by TCC 201; the company that intentionally creates the mutual participation situation may only use one-fourth of the shareholding rights, while three-fourths are frozen. In our study, taking into account German subsidiary company law, which serves as the basis for Turkish company group law, we have sought to explain the formation of mutual participation, its place in company group law, the reasons why companies establish mutual participation, the drawbacks of mutual participation, and the sanctions imposed for this purpose, as well as how these sanctions are applied.