Multichannel conflict management in b2b companies
B2b şirketlerde çok kanallı çatışma yönetimi
- Tez No: 473320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mevcut pazarlama literatürünün derinlemesine analizi ve dört B2B firmasındaki kanal sorumluları ile yapılan görüşmelerden toplanan bilgiler sonucunda kanallar arası çatışmalarını üç ana başlık altında incelenmesi uygun bulunmuştur; (i) önleyici aksiyonların çatışma nedenleri üzerindeki etkisi; (ii) çatışma çözme metotlarının ve güç kullanımının çatışma üzerindeki etkisi; (iii) kanalları arası çatışma yönetimini etkileyen moderatör faktörler. Bu araştırmada şirketlerin organizasyon yapılarının ve fiyat, ürün, promosyon, dağıtım gibi pazarlama stratejilerinin kanal çatışmasını önlemede son derece önemli ve etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çatışmayı çözümünde kullanılması gereken optimum metot ve gücün çatışmanın kaynağına göre değiştiği görülmüştür. Moderatör faktör adı verilen, ürün yaşam döngüsü, bağımlılık, güven, pazar olgunluğu ve kişisel ilişkiler gibi faktörlerin de çatışma sebeplerinden sonuçlarına kadar tüm aşamaların üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada literatür ve iş dünyasındaki deneyimler harmanlanmış ve kanal çatışmasının kavramsal yapısı kapsamlı bir şekilde gözler önüne serilmiştir. Bu kavramsal çalışma, çatışmanın sebeplerini, aşamalarını ve birleşenlerini listeleyerek yöneticilere ve araştırmacılara yol gösterme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the analysis of existing marketing literature and conducting semi-structured depth interviews with the practitioners from four business-to-business firms multichannel conflict management is explored under three dimensions; (i) effects of preventive actions on source of multichannel conflicts; (ii) effect of resolution methodologies and power use in multichannel conflicts (iii) moderating factors in multichannel conflicts management. It is found that companies' organizational structures and marketing strategies in price, product, promotion and distribution play an important role to prevent channel conflict. It is also realized that optimum strategies and powerfor conflict resolution is changing based on conflict resources. Also, moderating factors which affect all cause and effect relations in conflict management are determined as product life cycle stage, interdependency, trust, market maturity and personal relationships. With the syntheses of literature and business experiments comprehensive and operational conceptual framework for multi-channel conflict management has been developed. This framework provides the overview of conceptual foundations, stages and content of multichannel conflict management to point out managerial implications and research areas.