Seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de dijital bankacılığın dönüşümü
Transformation of the digital banking in selected European Union (EU) countries and Turkey
  1. Tez No: 473333
  2. Yazar: SÜNDÜS YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada teknolojik dönüşümün ve elektronik ticaretin gelişimi ile birlikte insanların, işletmelerin ve kurumların eksenine giren dijital dönüşüm, dünyada ve Türkiye'de bankacılık sektörünü de içine almıştır. Dijital dönüşüm, bankaları iş yapış biçimleri ve tüm iş modellerini yeni teknolojilerden faydalanılarak yeniden tasarlanmasını sağlayan bir değişim içerisine sokmuştur. Bu çalışmada, ilk bölümde dijitalleşmenin tanımı, amacı ve dijital bankacılığın çeşitlerinin anlatıldığı dijital dönüşümün kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise seçilmiş Avrupa Birliği ülkelerinde bankacılık sistemi, bankacılık sistemini etkileyen yasal düzenlemeler ile dijital bankacılık alanında en iyi uygulama örnekleri anlatılmakla birlikte bazı danışmanlık firmaları tarafından yapılmış olan ülkelerin dijitalleşme endekslerine yer verilmiştir. Son bölümde Türkiye'deki bankacılık sistemi, bankacılık sistemini etkileyen yasal düzenlemeler ile Türkiye'deki dijital bankacılık alanındaki en iyi uygulama örneklerine yer verilmiştir. Türkiye ile seçilmiş AB ülkelerindeki bankacılık sektörü ile dijital dönüşümün örneklerinin karşılaştırmasına yer verilen son bölümde yapılan analizler sonucunda; Türkiye'nin bankacılık sektöründe her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da AB ülkelerini yakından takip ettiği görülmüştür. Türkiye'deki dijital dönüşüm, çoğu Avrupa Birliği ülkelerinden daha sonra hayata geçirilmiştir. Ancak, buna rağmen Türkiye'nin dijitalleşme yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlediği ve gelecek yıllarda dijital dönüşümün AB ülkeleri seviyesine geleceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation which has become an interesting area for people, businesses and institutions within the technological transformation and the development of electronic commerce, has also comprised the banking sector in all over the world, as well as in Turkey. Digital transformation has triggered alteration process in the banks that requires reconstruction of business models with respect to new technologies. In this study, the definition of digitalization, its aim, and the conceptual framework of the digital transformation that describes the purpose and types of digital banking are explained in the first chapter while the second part focus on the banking system in the selected European Union (EU) countries, legal regulations affecting the banking system, and best practice examples in digital banking. The second section also includes the digitalization indexes of the selected countries which are prepared by some well-known consultancy firms. At last but not least, the banking system in Turkey, legal regulations affecting the banking system and examples of best practices in digital banking in Turkey are involved in the third part. As a result of the analysis carried out in the last part of the comparison between the examples of digital transformation in the banking sector in Turkey and selected EU countries; it has been seen that Turkey has closely followed the EU countries' applications of technology in banking processes, as in other fields of the banking sector. The digital transformation in Turkey has been implemented later than many EU countries. Even though being a latecomer in these areas, it is believed that Turkey is moving quickly and confidently on the way to digitalization. It is expected that digital transformation of Turkey in the coming years will come to the level of EU countries.