Seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'de sosyal güvenlik ve sosyal harcamaların değerlendirilmesi
Evaluation of social security and expenditure in Turkey with selected European Union countries
  1. Tez No: 626993
  2. Yazar: GÖKHAN HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnsan, yaratılışı itibariyle sosyal bir varlıktır. Dünya sahnesinde var olduğu andan bugüne hayatta kalmak adına çalışmış, bunu yaparken zaman zaman yaralandığı, sakat kaldığı ve hatta hayatını bile kaybettiği olmuş ancak durmamış kendini sürekli geliştirmek ve güvenli bir ortamda rahat bir yaşam sürmek adına durmadan çalışmıştır. İlk zamanlarda daha çok gündelik yaşamış kazandığını harcamış veya aile bireyleri arasında paylaşmıştır. Bakıldığında en ilkel haliyle tasarruf yapmak ve yardımlaşmak insanlığın doğası gereği sahip olduğu duygulardır. İlerleyen zamanlarda insanlık tarım ile tanışmış, akabinde mesleki topluluklar geliştirmiş ve sanayi devrimi ile zirveye ulaşan iş hayatında, karşılaştığı riskler, sağlık sorunlarına karşı kendisine belli başlı çözümler ve de standartlar belirlemiştir. İnsanlık gelişmesiyle birlikte belirlediği standartlar bizim bugün anladığımız haliyle sosyal yardım ve sosyal güvenlik kavramlarını çıkmıştır. Yapılan çalışmada gerek dünyada gerekse ülkemizde sosyal yardım ve sosyal güvenlik kavramlarının doğuşu tarihçesi ele alınmıştır. Yıllar itibariyle bu iki kavramın ne şekilde değiştiği ve geliştiği özellikle de sanayi devrimi sonrası nasıl bir yol izledikleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sanayi devrimi sonrası sosyal güvenlik kavramı üzerine geliştirilen sistemler ve özellikleri ile birlikte günümüze kadar ki sürecine yer verilmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği Ülkeleri ve Türkiye'nin bu alanda birbirlerine üstünlükleri ve eksik yönlerine değinilmiştir. Çalışmanın esas gayesi, gelinen noktada Türkiye ile seçilmiş bazı Avrupa Birliği Ülkeleri kıyaslanarak bu alanda yürütülen sosyal güvenlik politikalarının ne derece etkin olduğu, yürütülen bu politikaların ile ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ve insanların refah seviyelerini ne derecede etkilediğini görmektir.
Özet (Çeviri)
Human is a social entity by its creation. He has worked to survive from the moment he exists on the world stage, and while doing this, he has been injured, disabled and even lost his life from time to time, but has never stopped working to constantly improve himself and lead a comfortable life in a safe environment. In the early days, he spent more of his daily life or spent it among family members. In the most primitive way, saving and helping each other are emotions that humanity has by nature. In the future, humanity met with agriculture, subsequently developed professional communities, and determined business solutions and standards against the risks, health problems in business life that reached the peak with the industrial revolution. The standards it has set with the development of humanity have emerged the concepts of social aid and social security as we understand it today. In this study, the history of the emergence of the concepts of social aid and social security both in the world and in our country is discussed. It has been explained in detail how these two concepts have changed and developed over the years, especially how they have followed the industrial revolution. With the systems and features developed on the concept of social security after the industrial revolution, the process until today has been included. It also referred to the advantages and weaknesses to each other in this area of the European Union countries and Turkey. the primary objectives of the study at this point selected Turkey and some European Union countries compared that of social security policies carried out in this area is how effective, is to see that carried out these policies with the countries' level of development and people's welfare level of the degree of influence.