Effects of zero moment of truth on consumer behavior for FMCG
FCG ürünleri için karar vermede sıfır anı'nın tüketici davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 473340
  2. Yazar: GİZEM KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tüketici davranışları ve karar verme süreci, küreselleşmenin etkileri ve internetin sık kullanımı ile kökten değişiyor. Sosyal medya, bloglar gibi insanlara ulaşmada kullanılan kanal sayısı son on yılda oldukça arttı. Online dünyada, arama motorları tüketicilerin ürün ve marka hakkında detaylı ve nitelikli görüş bildirmesine izin veriyor. Procter & Gamble tarafından ortaya atılan Karar Vermede İlk An ya da FMOT sunumundan altı yıl sonra, Karar Vermede Sıfır Anı veya ZMOT, Google tarafından tanıtıldı. FMOT, raf üzerindeki bir ürün ile tüketicinin ilk karşılaşmasıdır, mağazadaki deneyimdir. FMOT, ZMOT sunulana kadar pazarlamacılar için dev bir odak haline geldi. ZMOT, tüketicilerin internette bilgi aramak, ürünler ve markalar hakkında kararlar almak açısından büyük bir farklılık oluşturuyor. Ayrıca, bu çalışmada tartışılan terim dürtü satın almadır. Bu, tepkisel bir davranıştır ve bir uyarana doğrudan bir eylem cevabı içerir. Bu çalışmada Türk tüketicilerin hızlı tüketim ürünlerindeki satın alma davranışları üzerindeki ZMOT'un etkisi işlenmiştir. ZMOT, tüketici karar sürecinde FMOT ve uyarıcı ile karşılaştırılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior and decision-making process is changing radically with time by the effects of globalization and frequent usage of the internet. The number of channels which are used to reach people like social media, blogs increased within last decade. In online world, search engines let consumers have detailed and qualified opinion about product and brand. Zero Moment of Truth, or ZMOT was introduced in 2011 by Google after six years from presenting of First Moment of Truth, or FMOT which was coined by Procter & Gamble. FMOT is the first contact between a consumer and a product on a shelf. It is the in-store experience. FMOT became a giant focus for marketers until ZMOT was presented. ZMOT defines a revolution in terms of consumers search for information on the web and make decisions about products and brands. On the other hand, the term discussed in this study is impulse buying. It is a reactive behavior and includes a direct action answer to a stimulus. The effects of Zero Moment of Truth on Turkish consumers' purchasing behavior for FMCG is studied in this article. ZMOT is compared with FMOT and Stimulus on consumer decision process. Finally, the results are evaluated and came up with a conclusion.