Sublime and the aesthetics of film sound: Kantian approach to sound in cinema
Yücelik ve filmde ses estetiği: Sinemada sese kantsal yaklaşım
- Tez No: 473356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENI VARMAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tezim, 18. Yüzyılın en büyük filozoflarından olan Immanuel Kant'ın, güzellik ve yücelik teorilerini sinemada ses üzerinden yorumlamayı amaçlıyor. Yedinci sanata şahit olamamış bir filozof olarak, teorilerinin bu sanatın ışığında nasıl şekilleneceğini araştırdığım bu çalışmamda, birbiri ile kesişememiş iki teoriyi de yorumlamaya çalışıyorum. Sinemanın doğuşundan beri sanatçıların ulaşmak için çabaladıkları sesli sinemaya ulaşmaları ve bu dönemden itibaren tamamen deneyimi değişen bu sanat dalını, aydınlanmanın öncülerinden olan Immanuel Kant'ın bakış açısından yorumlamayı amaçlayan bu tez aynı zamanda sinemada sesin ve müziğin yüce olup olmadığı sorusuna da cevap arıyor.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of film history, film makers put their efforts to synchronize sound into images. And finally when they achieved that goal, cinema shifted into a whole different level. Now, it is impossible to think movies without sound effects, music or dialogues. My thesis adapts Immanuel Kant's theory of sublime within the context of film music and sound. I tried to understand how he would describe cinema and film sound based on sublimity. Kant's theories on beauty built on the perfect combination of imagination and understanding. With his revolutionary book Critique of Judgment, he opened up a whole new approach to aesthetics. He called art as the universal pleasure and a way to enlightening. By combining two different concepts as sound and Kant's aesthetics theory I aim to answer;“Could film sound be the key point on way to achieve sublimity?”.