Birey-örgüt uyumu ve yöneticiye duyulan güven ile lider-üye etkileşimi bağlamında Bursa'da otomotiv sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
A research on person organization fit and trust in supervisor in the context of the leader member exchange in automtive indsustry employees in Bursa
- Tez No: 473355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez çalışmasının amacı lider-üye etkileşimi ve birey-örgüt uyumunın yöneticiye duyulan güven üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada alanyazın araştırması yapılarak birey-örgüt uyumu, Lider-üye etkileşimi ve yöneticiye güven incelenmiş, literatür çalışması yapılarak temel teroriler açıklanmıştır. Sonrasında güven ele alınmış ve her iki kavramın güven ile ilişkileri incelenmiştir. Literatür çalışmaları sonrası tezin araştırma modelleri ve hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırma verileri Bursa'da otomotiv sektörü çalışanları üzerinde yapılan anket çalışması ile toplanmıştır. Veriler istasitiksel kurallar yardımı ile yorumlanmıştır. Araştırmada; birey-örgüt uyumunun ölçülebilmesi için Netemeyer ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen“birey- örgüt uyumu ölçeği”, Lider-üye etkileşiminin ölçülebilmesi için Liden ve Maslyn (1998)'in“Lider-üye etkileşimi ölçeği”, güven'in ölçülebilmesi için Podsakof ve arkadaşları(1990) tarafından Cook ve Wall (1980) 'in çalışmasından esinlenerek geliştirilen“güven ölçeği”kullanılmıştır. Sonuç olarak, lider-üye etkileşimi ve birey-örgüt uyumunun yöneticiye duyulan güven üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, fakat Lider-üye etkileşimin birey-örgüt uyumuna göre yöneticiye duyulan güven üzerinde daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. Lider-üye etkileşiminin alt boyutlarından etki-katkı-sadakat boyutlarının yöneticiye duyulan güven üzerinde profesyonel saygı boyutuna göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada kullanılan demografik faktörler incelenmiş ve bu faktörlerin anlamlı farklılıklara neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of person-organization fit and leader-member exchange on trust in the supervisor. Literature research was conducted in the study and person-organization fit, leader-member exchange and trust in supervisor theories were examined. Subsequently, trust was taken into account and the relationship between the two concepts were examined. Thesis research models and hypotheses have been formed after literature studies. In order to create a cluster of data, a survey was done on Bursa automobile industry and Bursa“fast moving customer goods”workers. Results from the survey were interpreted in a descriptive and explanatory point of view. With the intention of an analysis, Netemeyer and Friends' 'person-organization fit scale' (1997) was used for person-organization fit analysis, Liden and Maslyn (1998)'s“Leader-member relation scale”was used for leader-member relation, Podsakof and Friends (1990) and Cook and Wall's (1980)“trust scale”was used to examine“trust in supervisor”. As for the conclusion, a remarkable role of trust was found between person-organization fit and leader-member exchange. During the study; demographic factors were found to be significant. It has been found that the sub dimensions of exchange such as impact-contribution-loyalty have more impact on the trust-in-leader compared to Professional respect. Also the demographicals factors used in the research have been examined and were found to cause significant differences in results.