Gotik film estetiği: B film örnekleri üzerinden bir değerlendirme
Gothic film aesthetics: An analysis on b film examples
  1. Tez No: 690864
  2. Yazar: FIRAT OSMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Gotik kavramı, birinci yüzyıldan günümüze dek, farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılmıştır. Bir topluluk olarak Gotları ifade etmenin haricinde, tarih boyunca, çeşitli sanat formları gotik olarak nitelendirilmiştir. Bu tez, gotik kavramının ilk çıkışından itibaren izini sürerek, gotik film üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bir filmin 'gotik film' olarak adlandırılabilmesi için ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği, hangi filmlerin gotik olarak kabul edilebileceği, gotik filmlerin kendisinden önce gelen diğer gotik sanat formlarından ne ölçüde etkilendiği sorularına yanıt aranmıştır. Ardından, Edmund Burke ve Immanuel Kant'ın 'yüce' kavramı üzerine ortaya koydukları görüşlerin ışığında, bir 'gotik film estetiği' önerilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte, gotik filmlerin önemli bir çoğunluğunun 'B filmler' olmasından hareketle, B filmlerin kendine özgü yapım dinamikleri de göz önünde bulundurulmuş ve çalışmanın örneklemini oluşturan filmlerin tümü, B tipi gotik filmler arasından seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Gothic has been used with different meanings from the first century until today. Apart from denoting the Goths as a community, throughout history, various art forms have been characterized as 'gothic'. This thesis concentrates on 'gothic film', tracing the concept of gothic from is origins. Answers were sought to the questions of what features a film should have in order to be called 'gothic film', which films can be considered gothic, and to what extent gothic films were influenced by gothic art forms that preceded it. Then, in the light of Edmund Burke and Immanuel Kant's views on the concept of 'sublime', a 'gothic film aesthetic' was tried to be suggested. However, considering that a significant majority of gothic films are 'B films', the unique production dynamics of B films were also taken into account and all of the films that constitute the sample of the study were selected among B-type gothic films.