Örgütsel stresin işten ayrılma niyetine etkisi üzerine bir araştırma
A research about the effect of occupational stress on the intention quit
- Tez No: 473373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma bireylerin örgütsel stres algılarının işten ayrılma niyetlerine etkisini görmeyi amaçlamaktadır. Öncelikle stresin kavramı ve belirtileri ele alınmıştır. Sonrasında örgütsel stres kavramının özellikleri, kaynakları ve stresin örgütsel sonuçları açıklanmıştır. Son olarak işten ayrılma niyeti ve bu niyeti etkileyen faktörler incelenmiştir. Uygulama kısmında ise 200 beyaz yakalı çalışanla anket yapılmıştır. Anket sonunda elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve anova analizleriyle test edilmiştir. Analizler sonucunda örgütsel stres ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to see the influences of stress on the quit intention of employees. First of all, the concept of stress and its indications were reseacrhed. Then the characteristics, resources and results of occupational stres, employees' quit intentions and factors effecting quit intentionsw ere studied. Survey method was used to collect datas from 200 white collar employees. Datas were analyzed by the analysis of regression, correlation and variance. As a result of analysis it is determined that there is a meaningful relationship between occupational stres and employees' quit intention.