Liderin gücünün kaynağının çalışanların algılanan görev ve bağlamsal performansları üzerine etkisi: İstanbul iline ait kamu hastanesinde bir araştırma
The effect of base of leadership power on the perceived task and contextual performance of employees: A research in a publuc hospital in İstanbul state
- Tez No: 473374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı liderin gücünün kaynağının çalışanların algılanan görev ve bağlamsal performansları üzerine anlamlı bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Örneklem olarak kamuya ait bir üniversite hastanesinde görev yapan 112 doktor, stajyer doktor ve hemşire seçilmiştir.Veriler anket uygulaması ile toplanmış ve Likert beşli ölçeği kullanılmıştır. SPSS Istatistic 23 programında basit doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile veriler incelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda seçilen örneklem için liderin gücünün kaynağının çalışamların algılanan görev ve bağlamsal performanslarına anlamlı bir etkisi olmadığı bugusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate if the base of leadership power has a meaningful effect on the perceived task and contextual performance of employees or not. 112 doctors, interns and nurses, which are working in a public university hospital,are selected as sample. Datas are collected by survey method and five-categories-scale of Likert is used. Sample linear regression and multiple linear regression analysis are applied via SPSS Istatistic 23 programme. It is demonstrated as the result of the analysis that the bases of leadership power has no meaningful effect on percived task and contextual performance of employees for this sample.