Girişimlerin fulfillment by Amazon desteğiyle uluslararası pazarlarda rol alması
Entrepreneurs' participation in international markets with the support of fulfillment by Amazon
  1. Tez No: 977453
  2. Yazar: YUSUF KEREM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, girişimlerin e-ticaret markası Amazon'un Fulfillment by Amazon (FBA) hizmeti aracılığıyla uluslararası pazarlarda nasıl başarılı olabileceklerini ve şu ana kadar bu hizmeti kullanan şirketlerin hizmet hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Girişimciler için küresel pazara açılma, büyük fırsatlar sunarken, lojistik ve dağıtım gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir. FBA hizmeti, bu zorlukları hafifleterek girişimcilere dünya çapında müşterilere ulaşma imkânı tanımaktadır. Araştırma, FBA'nın sağladığı avantajları, girişimlerin uluslararası pazarlarda karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukların FBA ile nasıl aşılabileceğini ele almaktadır. Bu kapsamda, FBA'nın girişimlere sağladığı lojistik kolaylıklar, müşteri memnuniyetini artırma stratejileri ve maliyet avantajları gibi konular detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, FBA'nın uluslararası ticarette girişimciler için kritik bir araç olduğunu ve bu hizmetin etkili kullanımıyla önemli rekabet avantajları elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how startups can succeed in international markets through Amazon's Fulfillment by Amazon (FBA) service and to understand the opinions of companies that have used this service so far. While global market expansion offers great opportunities for entrepreneurs, it also brings challenges such as logistics and distribution. The FBA service alleviates these challenges, allowing entrepreneurs to reach customers worldwide. The research examines the advantages provided by FBA, the challenges faced by startups in international markets, and how these challenges can be overcome with FBA. In this context, the study details the logistical conveniences provided by FBA, strategies for enhancing customer satisfaction, and cost advantages. The results of the research demonstrate that FBA is a critical tool for entrepreneurs in international trade and that effective use of this service can yield significant competitive advantages.