The adaptation study of Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ) to Turkish culture and investigation of psychometric properties
Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği'nin Türk kültürüne adaptasyonu ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 473395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçen yıllar boyunca duygu düzenleme ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen, kişilerarası duygu düzenleme, son birkaç yıla kadar büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Hofmann, Carpenter ve Curtiss (2016), kişilerarası duygu düzenleme ile ilgili araştırmaları teşvik etmek ve mevcut boşluğu doldurmak amacıyla, 20 maddelik ve dört alt faktörden oluşan Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği'ni (IERQ) geliştirmiştir. Bu alt faktörler sırasıyla Olumlu Duyguları Arttırma, Yatıştırıcılık, Bakış Açısı Kazanma ve Sosyal Modelleme'den oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği'nin (IERQ) Türk kültürüne uyarlanması çalışmasını yürütmek ve psikometrik özelliklerini değerlendirmektir. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada toplam 302 katılımcı yer almıştır. Katılımcıların 248'i (%82,1) kadın ve 54'ü (%17,9) erkeklerden oluşmuştur. Test-tekrar test güvenirliğini değerlendirmek üzere tasarlanan ikinci etapta ise toplam 118 katılımcı yer almıştır. Katılımcıların 90'ı (% 76,27) kadın ve 28'i (% 23,72) erkeklerden oluşmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi (CFA) sonuçları, önerilen dört faktörlü modelin verilere yeterince uyduğunu ve Hofmann ve ark. tarafından 2016 yılında önerilen orijinal faktör yapısına destek sağladığını ortaya koymuştur. Güvenirlik analizlerinin sonuçları, IERQ'nun Türkçe versiyonunun oldukça iyi bir seviyede iç tutarlılık düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Cronbach alfa katsayıları .77 ile .87 arasında değişmiştir. Test-tekrar test güvenirliği sonuçları ise benzer şekilde IERQ'nun Türkçe versiyonunun kabul edilebilir düzeyde güvenilir olduğunu göstermiştir. Pearson korelasyon katsayılarının .58 ile .79 arasında değişim gösterdiği bulunmuştur. Son olarak, uyuşum ve ayırt edici geçerliğin değerlendirilmesi için Hofmann ve ark.'nın (2016) orijinal makalesi izlenmiştir. Sonuçlar, IERQ'nun Türkçe versiyonunun, kişilerin kendi duygularını düzenlemek için bireylerin kullandıkları yolları değerlendirmek için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu ortaya koymuştur. İlgili literatür uyarınca mevcut bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite a vast amount of literature regarding emotion regulation throughout the years, the interpersonal emotion regulation has been underestimated to a large extent until the past few years. With the purpose of encouraging and filling the gap of research on interpersonal emotion regulation, Hofmann, Carpenter and Curtiss (2016) has developed Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ) which consists of 20-items and four subscales: Enhancing Positive Affect, Soothing, Perspective Taking, and Social Modeling. The aim of the current study is to conduct adaptation study of Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ) into Turkish culture and assess its psychometric properties. The study took part in two phases. The sample of the first phase consisted of 302 participants: 248 (82.1%) females and 54 (17.9%) males whereas the second phase of the study which was designed to assess test-retest reliability consisted of 118 participants: 90 (76.27%) females and 28 (23.72%) males. The results of confirmatory factor analysis (CFA) revealed that the proposed four-factor model fits the data sufficiently and thus provides support for the original factor structure proposed by Hofmann et.al. (2016). Results of the reliability analyses indicated that Turkish version of IERQ has an excellent level of internal consistency, Cronbach alpha coefficients ranging from .77 to .87 and acceptable level of test-restest reliability, Pearson correlation coefficients ranging from .58 to .79 for four subscales. Finally, for the assessment of convergent and discriminant validity, Hofmann et.al.'s (2016) original article was followed. Overall, results revealed that the Turkish version of IERQ is a valid and reliable self-report measure which can be used to assess the ways individuals utilize others to regulate their own emotions. In accordance with the relevant literature, the current findings were discussed.