The role of gamification on learning management systems
Öğrenim yönetimi sistemlerinde oyunlaştırmanın rolü
  1. Tez No: 473400
  2. Yazar: VOLKAN SEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Eğitimle ilgili bir içerik oyunlaştırılmak istendiğinde hangi oyunlaştırma mekaniklerinin kullanılabileceği, oluşturulan rekabetçi ya da işbirlikçi ortamın öğrenciler açısından avantajlarının ve dezavantajlarının neler olacağı bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, literatür taraması yapılarak“oyunlaştırma”çalışmalarındaki yaklaşımlara, uygulamalara ve bu yaklaşım hakkındaki düşüncelere yer verilmiştir. İkinci bölümde, oyunlaştırma uygulama örneklerinden bahsedilmiş ve hangi oyunlaştırma mekaniklerinin kullanıldığı ve nasıl kullanıldıkları açıklanmıştır. Oyunlaştırma uzmanlarının yanıtlarının alındığı anket çalışması Delfi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın analizi sonucunda; bir eğitimi oyunlaştırmak için Puan, Rozet ve Seviye oyunlaştırma mekaniklerinin kullanılabileceği; işbirlikçi ortamın rekabetçi ortama göre daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this paper, the main purpose is to provide that which gamification mechanics can be used to gamify an education and what are the advantages and disadvantages of competitive and collaborative environments for students. In the first section, in this research, various approaches and applications from previous academic studies that issue“gamification”methods are summarized and discussed. In the second section, gamification examples are mentioned and it is expressed that what gamification mechanics are used and how they are used in real applications. The answers gathered via survey study from gamification experts have been analyzed through Delphi method. The analysis of the research states that Points, Badges and Levels can be used to gamify an education, and a collaborative environment has more advantages than a competitive one.