Özel sektör yöneticilerinin kişilik özelliklerinin işkoliklik düzeylerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of the personality of private sector administrators on the levels of workaholism
  1. Tez No: 473404
  2. Yazar: MECİT KANPARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz iş hayatında her işgörenin işkolik olma potansiyeli bulunmaktadır. Değişen iş, aile ve sosyal çevre ile ortaya çıkan işkolikliğin ilk dönemlerinde olumlu etkileri daha ön plandadır. İlerleyen dönemlerinde ise olumsuz etkileri daha net bir biçimde ortaya çıkar ve bu etkiler bireyi, ailesini, sosyal çevresini ve çalıştığı örgütü olumsuz olarak etkiler. Bireyden bireye işkolikliğin etkileri ve sonuçlarının değişkenlik göstereceği varsayımından yola çıkarak bu araştırma ile özel sektör yöneticilerinin kişilik özellikleri ile işkoliklik düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu maksatla İstanbul ve Kocaeli illerinde sektör farkı gözetilmeden alan çalışması yapılmış olup özel sektör yöneticileri için beş faktör kişilik özelliklerinin, işkolikliğin aşırı çalışma ve kompulsif çalışma boyutları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde araştırmanın problemine, amacına, önemine, sayıltılarına ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, ise kişilik ve işkoliklik kavramlarına ait kuramsal çerçeve çizilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde ise araştırma yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölüm, alan çalışması ve elde edilen verilerin istatistik paket programı ile değerlendirilmesi sonucunda elde edilen istatistiksel analizleri konu almaktadır. Beşinci ve son bölümde ise kurumsal çerçeve ve alan çalışması ile sağlanan bulgular doğrultusunda araştırmanın sonucu ve öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's business life, every wage earner has the potential to become a workaholic. Positive effects of workaholism arising with work, family and social environment are more preliminary in the early periods. In later periods, the negative effects appear more clearly, and these affect negatively the individual, his/her family, his/her social environment and the organization s/he works for. Based on the assumption that the effects and the results of workaholism vary from individual to individual, this research examines the relationship between the personal characteristics of the private sector managers and the levels of workaholism. For this purpose, a field study was carried out in Istanbul and Kocaeli provinces without considering the difference of the industries and the effects of five factor personality traits on excessively and compulsively working dimensions were examined for private sector managers. In the first part of the study, the problem, the purpose, the importance, the premises and the limitations of the research are mentioned. In the second part, the theoretical framework for the concepts of personality and workaholism is drawn. In the third part, information about the research method is given. The fourth part is about statistical analysis obtained by field study and evaluation of obtained data with statistical package program. In the fifth and the last section, the conclusions and suggestions of the research on the findings of the institutional framework and the findings obtained with the field work are emphasized.