The impact of zero moment of truth (ZMOT) on consumer buying decision: An exploratory research in Turkey
Sıfırıncı karar anının tüketicilerin satınalma davranışlarına etkisi: Türkiye'de bir açıklayıcı araştırma
  1. Tez No: 473409
  2. Yazar: PEYVENT PEYK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknoloji, tarımdan ulusal savunmaya kadar her insan ve endüstriyi etkilemekte, onları yeniden tanımlamaktadır. Hikaye aslında 2. Dünya Savaşı sırasında bilgisayarların keşfi ve 1970'li yıllarda, hükümetler ve büyük işletmeler tarafından günlük yaşama uyarlanmasıyla başlamıştır. Ardından kişisel bilgisayarlar gelmiş ve 1980'li yıllarda Amerika, gibi gelişmiş ülkelerde zengin insanlar tarafından edinilmiştir. 1990'ların ortalarından bu yana, modern internetin yükselişi, elektronik posta, bloglar, sosyal ağlar ve online alışveriş sitelerinin de yardımıyla, kültür ve ticaret üzerinde devrimci bir etkiye sahip olmuştur. Tüm bunlar olumlu olmasına rağmen, akıllı telefonlar gelmeden önce yani birkaç yıl öncesine kadar dünyada birçok insan genişbantlı internet kullanamadı. 20. yüzyılın başlarında piyasaya sürülen ve navigasyon, kamera, vb. işlevleri, cep telefonlarının özellikleriyle elde tutulan bir formda paketleyen akıllı telefonlar, kısa bir süre içerisinde, devasa satış hacmiyle yayılmış olup, on yıl içerisinde yeryüzünde neredeyse herkesin her an internetin tüm gücüne anında erişebilecek şekilde sahip olacağı öngörülmektedir. Tüm bunların sonucunda, artık her türlü teknolojiye erişimi olan dünya, tüketicilerin satınalma karar sürecini de değiştirerek, geleneksel davranışlarından uzaklaştırmaya zorlamıştır. Geleneksel tüketici davranışındaki ürün satınalma süreci, bir uyaranın, çeşitli safhalara ve nihayet karar aşamasına maruz bırakılmasıyla başlar. Yukarıdaki gelişmelere dayanan değişiklikler, tüketicilerin bir uyarana maruz bırakıldıktan hemen sonra, bir çok ürün hakkında hazır ve mevcut zengin bilgilere bir şekilde erişmelerini sağlıyor. Bu aşamada, mağaza rafına gitmeden önce daha fazla bilgi edinmeye eşlik eden ve yeni bir kavram olan“Sıfırıncı Karar Anı”önemli bir rol oynamaktadır. Diğer bir deyişle, bu insanların aradığı ve sonraki adımlarını yönlendiren uyarana rastladıktan sonra bulduğu ve cep telefonunuzu kaptığınız ve satınalmayı düşündüğünüz bir ürünü öğrenmeye başladınız zamandır. Bu çalışmada, Sıfırıncı Karar Anı konseptinin teorik geçmişi ve akademik literatür, farklı demografik kesimlerin sonuçlarını analiz etmek, değişik sektörler için farklılıkları incelemek ve Sıfıncı Karar Anı ile diğer karar anları ile karşılaştırmak amacıyla daha önce Amerika ve Asya'da yapılmış olan benzer bir çalışmayı de içerecek şekilde incelenmiştir. Ayrıca, Sıfırıncı Karar Anının, Türkiye'deki tüketicilerin satınalma davranışları üzerine etkisini keşfetmek ve bu sonuçları daha önce yapılan çalışmalarla kıyaslamak amacıyla bir araştırma çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technology is impacting and redefining every industry and every person – from agriculture to national defense. This story really begins with the invention of computers during World War 2 and the adaptation of them by big businesses and governments in the 1970s. Then Personal Computers arrived and rich people in developed countries like United States, etc. are able to get them during 1980s. Since the mid-1990s, the rise of modern Internet has a revolutionary impact on culture and commerce, including the electronic mail, blogs, social networking, and online shopping sites. All these improvements were good, but until a few years ago, before the smartphone coming out, most people in the world did not use the broadband Internet. Smartphones which packages computers, navigation, camera, etc. in a hand-held form with the features of a cell phone, releases at the beginning of 20th century. In a short time period, they are just exploding in just giant volume and almost everybody on the planet by the end of the decade will have a smartphone with the full power of Internet every moment. The world which has access to all kinds of technology has come to take it for granted, and as a consequence of all these improvements, changes consumer purchase decision process from their traditional behaviors. Considering the traditional consumer behavior, process of product purchase decision begins with being exposed to a stimulus, to various phases, finally to decision phase. All of the changes stated above, enables consumers to have ready access to available rich information about all types of products immediately after being exposed to a stimulus. At this stage, Zero Moment of Truth plays a crucial role which is a new concept that accompanies more information seeking activity prior to going to the store shelf. In other words, it's what people search for and find after encountering the stimulus that directs their next steps and it is the moment when you grab your mobile phone and start learning about a product or service you're thinking about buying. In this study, theoretical background of Zero Moment of Truth concept and existing academic literature investigated with a prior similar research conducted in US and Asia to analyze the results across different demographic segments, to analyze significant differences with regard to different sectors, and to compare ZMOT against other MOTs. Also, a research conducted to discover the impacts of Zero Moment of Truth on Turkish consumers' buying decision and the results compared with the prior researches.