Elektronik insan kaynakları uygulamalarının örgütsel çıktılar üzerindeki etkileri: Türkiye'de yabancı iştirakli sigorta şirketlerinde bir araştırma
The effects of electronic human resources practices on organizational outcomes: A study on foreign enterprise insurance companies in Turkey
  1. Tez No: 473407
  2. Yazar: MURAT CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonları ve uygulamalarında zaman içerisinde teknolojinin etkisiyle yaşanılan değişime değinilmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan değişimlerle birlikte ortaya çıkan E-İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının işletme içindeki fonksiyonları açısından türleri açıklanmış ve insan kaynakları fonksiyonlarının dönüşümünün işletme çıktıları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Alanda ortaya çıkarılan olumlu etkilerinin sınanmasına yönelik gerçekleştirilen uygulama, Türkiye'de Yabancı İştirakli Sigorta Şirketlerinde insan kaynakları yöneticileri ile nitel araştırma olarak planlanmıştır. Katılımcılara yöneltilen açık uçlu ve derinlemesine mülakat sorularından elde edilen bilgilere göre; E-İKY örgütlerin İK fonksiyonlarına harcadığı maliyetleri düşürmektedir. Etkin zaman yönetimi, ve veri bankacılığına olanak sağlaması ise öne çıkan motivator faktörlerdir. Bu olumlu çıktılara ek olarak, çalışan ile örgüt ve çalışanlar arasındaki karşılıklı iletişimin artmasında rol oynamaktadır. Bu bilgiler ışığı altında İKY, teknoloji yatırımları aracılığıyla örgütün stratejilerini desteklemekte önemli bir stratejik ortak olduğu bir kez daha doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change experienced in Human Resources Management functions and practices with the influence of technology in time have been investigated. The types of the E-Human Resources Management practices that emerged with the changes in information and communication technologies are explained in terms of their functions in organization, and the effects of the transformation in the functions of Human Resources on organizational outcomes have been examined. The study was planned for the purpose of testing the positive effects that emerge in the field with the Human Resources managers in Foreign Enterprise Insurance Companies in Turkey in a qualitative design. According to the data obtained from the open-ended and detailed interview questions that were asked to the participants, E-HRM decrease the costs spent on HR functions by organizations. Efficient time management and enabling data-banking are some of the motivating factors in this context. In addition to these positive outcomes, they also play roles in the increase of the mutual communication between the employee(s) and the organization. In the light of these data, it is confirmed once more that HRM is an important strategic center in supporting the strategies of the organization.