The impact of Zero Moment of Truth (ZMOT) on consumer buying decision: Research on smartphone in Turkey
Sıfır anı gerçekliğinin Türkiye'de yaşayan tüketicilerin akıllı telefon satın alma davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 634664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, sıfır anı gerçekliğinin Türkiye'de yaşayan tüketicilerin akıllı telefon satın alma davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, tüketicinin satın alma karar sürecinde karşılaştığı, problemin tanınması, bilginin araştırılması, alternatiflerin değerlendirilmesi, satın alma kararı ve satın alma sonrası süreçler incelenmiştir. Ayrıca, uyaranlar, sıfırıncı, birinci, ikinci ve üçüncü karar verme anları da tanımlanmıştır. Bu araştırmada, demografik bileşenler ile tüketicilerin karar verme süreci arasındaki bağıntıyı anlamak amacıyla bir anket yapılmıştır. Dahası, tüketicilerin kullandığı kaynaklar ile bunların demografik bileşenlere göre nasıl değiştiği de araştırılmıştır. Demografik faktörlerin, uyaranlar, sıfırıncı ve birinci karar verme anlarında nasıl değiştiği ve aralarında bağıntı olup olmadığını anlamak için kikare analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the impact of ZMOT on consumer buying decision process, while they are purchasing smartphone, in Turkey. For this purpose, consumer buying decision processes such as diagnosing the problem, search of information, utilizing the alternatives, buying decision and after purchase attitudes are defined. It's also defined that stimulus, FMOT, ZMOT, SMOT and TMOT. In this research, a survey has examined according to demographic factors and consumer buying decision process and its effects. Moreover, it also examined that, how consumer used sources and which ones are differs according to demographic factors. To understand the relation between demographic factors with FMOT, ZMOT and stimulus, chi-square analysis was conducted.