Designing a virtual reality educational game for cinematic storytelling education
Sinematik hikaye anlatımı eğitimi için bir eğitsel sanal gerçeklik oyunu tasarlamak
- Tez No: 473433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Education and Training, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dijital oyunların, insanların bilgi ve becerilerini geliştirme konusundaki potansiyeli üzerine yapılan akademik çalışmaların sayısı giderek artıyor. Oyun tasarımında kullanılan teknolojik araçlara ulaşımın da kolaylaşmasıyla birlikte, farklı disiplinlerinden akademisyen ve tasarımcılar yeni eğitsel oyunlar tasarlamak için daha fazla motive oluyor. Bu tez çalışmasının ana amacı da sinematik hikâye anlatımı eğitiminde kullanılabilecek, oyuncunun sinema tarihinden ünlü karakterlerle etkileşime geçebildiği bir hikâye yapısına sahip, eğitsel bir sanal gerçeklik oyunu tasarımı sunmaktır. Tezde sunulan“Cinevoyage”oyununun eğitsel hedefleri, öğrencilerin film dili, çerçeve kompozisyonu, storyboard yaratımı, mizansen tasarımı konularındaki bilgilerini ve profesyonel çekim ve aydınlatma ekipmanlarının yeraldığı çalışma koşullarındaki çalışma becerilerini geliştirmektir. Sinematik hikâye anlatımı bilgi ve becerilerinin öğrencilere dijital eğitsel oyunlar aracılığıyla nasıl daha etkili ve eğlenceli bir şekilde aktarılabileceği üzerine çeşitli akademisyen, film üreticisi ve oyun tasarımcısının görüşleri ve önerdikleri tasarım metodolojileri de bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Bu araştırma dahilinde, kullanıcıların lojistik nedenlerle, yüksek maliyetlerle veya güvenlik risklerinden ötürü gerçek yaşamda deneyimleyemedikleri öğrenme koşullarını deneyimleyebildikleri sanal gerçeklik uygulamaları ve oyunları da değerlendirilmiştir. Bu bulgular ışığında yapılan çalışmalar sonucunda, sinematik hikâye anlatımı eğitimine katkı sağlayabilecek bir sanal gerçeklik eğitim oyunu tasarımı sunulmuştur. Sonuçlar bölümünde“Cinevoyage”oyununun önerilen tasarımının, çeşitli disiplinlerden araştırmacılar, film yapım endüstrisindeki yaratıcılar ve eğitmenler tarafından oyun özellikleri testi, Eğitsel Oyun Değerlendirme Ölçeği ve GameFlow kriterlerine göre yapılan değerlendirilmeleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of researches on the educational potential of digital games is constantly increasing. The effectiveness of digital educational games (DEG) in learning environments with the support of democratization of technology motivates more and more scholars and designers from various disciplines to create their own educational games. This main purpose of this paper is to propose a virtual reality (VR) game design for cinematic storytelling education with a narrative structure, which involves the interactive guidance of famous characters from cinema history. The objective of the game“Cinevoyage”is to increase the knowledge of the students on film grammar, frame composition, storyboard creation, mise-en-scène and to improve their skills on working with professional cameras and lighting equipment under real life-like shooting conditions. For this purpose, this paper reviews the design methodologies and opinions of researchers, filmmakers and game designers on how to transfer cinematic storytelling knowledge to students in a more effective and fun way through a digital educational game. This paper also exemplifies research on virtual reality applications and games, which allow the users to train themselves in ways, which they could not have in real life due to logistical reasons, high costs or security risks. In the light of these findings, this paper presents a virtual reality educational game for cinematic storytelling education. In the results section the proposed design of the game“Cinevoyage”will be evaluated by scholars from various disciplines and by creators and instructors from filmmaking industry according to Game Features Test, Instructional Game Evaluation Scale and GameFlow criteria.