Tracking the multicultural components of Jim Jarmusch's early works through space perception
Mekan kavramı üzerinden erken Jim Jarmursch sinemasının çok kültürlü ögelerinin izini sürmek
  1. Tez No: 473432
  2. Yazar: NİLÜFER NESLİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENİ VARMAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Jim Jarmusch, ilk filmini çektiği günden beri, Amerikan Bağımsız Sinema dünyasının, önde gelen yönetmenlerinden biri olmuştur. Jarmusch 1980'lerden beri oyunu kurallarına göre oynamayı reddeden bir yönetmen olarak ayrıca senaryo yazarlığı, yapımcılık, kurgu, beste yazarlığı ve hatta zaman zaman oyunculuk barındıran bir kariyere sahiptir. Jarmusch, filmlerinde her zaman farklı mekanlar, çok kültürlü karakterler ve değişik diller kullanmıştır. Jarmusch'un şehirlere ve mekanlara yaklaşımı, çok kültürlülük üst okumasıyla, anlatı tercihleri açısından da dikkat çekicidir. Bu araştırma boyunca ana hedef, erken dönem Jim Jarmusch sinemasının çok kültürlü özelliklerinin izini sürmek ve bu izleri mekânsal bir gösterime dönüştürmektir; bu amaçla haritalama ve çizim çalışmaları yapılmıştır. Sonrasında, Jarmusch'un bu çok kültürlü parçalara özel olarak nasıl yaklaştığı analiz edilmiştir. Tezin nihai amacı Jim Jarmusch'un, mekân ve ikincil olarak zaman kavramlarını kullanarak, bu çok kültürlü faktörlerle nasıl ilişkide olduğuna bakmak ve erken dönem Jarmusch sinemasının küresel bağlamdaki izlerini keşfetmektir. Bu amaçla örnek incelemesi olarak dört filmi seçilmiştir. Bunlar sırasıyla; Cennetten de Garip, İçerdekiler, Gizem Treni ve Dünyada Bir Gece'dir.
Özet (Çeviri)
Jim Jarmusch has been a frontier actor of American Independent Cinema arena, since he shot his very first film. He has been a game changer film director since the 1980s, along with being a screenwriter, a producer, an editor, a composer, and even a low-key actor. Jarmusch's films have many multicultural elements; different locations, diverse backgrounds, and dissimilar languages. Also, Jarmusch's narrative choices, when he pictures the cities, look very exceptional as respects to multiculturalism. Consequently, through this research, the drive is mainly to track the multicultural components in the early cinema of Jim Jarmusch and locating those traces spatially through the mapping studies and charts, and then exploring how he manages to adopt all these multicultural elements into his artworks in strong relation with space perception within the help of time perception. Thus, the aim is to discover the actual traces of Jim Jarmusch's early works on global scale while engaging with these multicultural components, in the light of the case studies of his early films; Stranger than Paradise, Down by Law, Mystery Train, and Night on Earth respectively.