Sağlık alanında inovasyon ve girişimcilik: Merkezi hastane randevu sistemi örneği
Innovation and entrepreneurship in health industry: Example of central hospital adhesive system
  1. Tez No: 473437
  2. Yazar: BERAT FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sağlık sektörü, tüketici ve teknoloji gereksinimlerindeki değişim hızından oldukça fazla etkilenen departmanlardan birisidir. Bu değişim kullanılan ürünlerin sürelerini oldukça kısaltmakta, hizmetin daha kaliteli olmasını sağlamakta ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesini hızlandırmaktadır. Piyasaya sürülen hizmet ve yeni ürünlerin yanında var olanların bileşimine yeni özellikler ekleme ve bileşimini değiştirme yollarıyla piyasaya yenilenmiş hizmet ve ürünler de sunabilmektedir. Firmaların ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini değiştirmeleri ve yenilemeleri süreci“inovasyon”veya“yenilik”olarak isimlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı; sağlık alanında inovasyon ve girişimcilik konularının ele alınarak, konu ile ilgili olan Merkezi Hastane Randevu Sistemi örneğinin incelenmesidir. Çalışmada inovasyon, sağlık alanında inovasyon ile ilişkili kavramlar ve girişimcilik – inovasyon kavramlarına yönelik literatür taraması yapılarak teorik temel oluşturulmuştur. Ortaya çıkan teorik bilgilerden hareketle, sağlık sektöründe ortaya konulacak inovasyon çalışmalarında etiksel, yaşamsal, finansal ve daha farklı konularda rastlanabilecek risklerin kabul edilmesi veya edilmemesi kararlarında kullanılabilecek metotlar üzerine bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is one of the departments that can be heavily influenced by the change in technology and consumer needs. This change significantly shortens the time of the products used, ensures that the service is of better quality and speeds up the introduction of new products to the market. In addition to introducing new products and services to the market, they can also offer renewed services and products to the market by adding new features and changing their composition to the existing ones. Renewal of the products, services and production methods of the companies and the renewal process is called“newness”or“innovation”. The aim of this study is to examine the example of the Central Hospital Appointment System which is related to the subject by taking the issues of innovation and entrepreneurship in the field of health. In the study, the theoretical basis was established by searching the literature about innovation, concepts related to innovation in health field and entrepreneurship – innovation concepts. Based on the theoretical information, a study on the methods that can be used in the decision of acceptance or non-acceptance of the risks that may be encountered in ethical, vital, financial and different issues in the innovation studies to be presented in the health sector is presented.