The role of emotion in decision- making for employee selection
Çalışan seçimi için karar verme sürecinde duyguların rolü
- Tez No: 473441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, duyguların IAU karar vericileri üzerindeki rolünü ve bu duyguların, üniversitenin akademik personelini seçme ve örgütsel hedeflere ulaşma konusunda etkili karar verme yeteneklerini nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlıyoruz. Etkili karar vermede ihtiyaç duyulan farklı değişkenleri ve yeterlikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu ölçeklerin IAU'deki yöneticilerin karar verme stilleri ve davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma aynı zamanda katılımcıların kişisel ve mesleki özelliklerini“cinsiyet, yaş, akademik nitelikler ve yılların deneyimi”dikkate alarak burada oluşan farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Mevcut çalışma, duyguları ölçmek için kullanılan ve bu araştırmanın amacına uyacak şekilde değiştirilen“Emotion Regulation Questionnaire”gibi uluslararası kabul görmüş ölçüm araçlarını uyarlanmıştır. Çalışmada tercih edilen ölçekler: duygusal tepkilerin kabul edilmemesi, hedefe yönelik davranışlarda bulunmanın zorluğu, kontrol güçlükleri, duygusal farkındalık, duygu düzenleme stratejilerine erişim ve duygusal netlik. Bu çalışmanın sonuçları, karar vericilerin duyguları ile karar verme tarzları arasındaki anlamlı ilişkinin varlığı ile ilgili hipotezli ilişkileri desteklemektedir. İlişki duygu alanının tüm ölçekleri ve alt ölçeklerinde var olduğu kanıtlanmıştır. Duygular ile karar verme biçimi arasında önemli derecede negatif bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar aynı zamanda, katılımcıların kişisel ve mesleki özelliklerine cinsiyet, yaş, akademik nitelikler ve deneyim yılı olarak atfedilen önemli bir farklılığın olmadığını göstermiştir. Bu çalışma ayrıca personel seçimi için gri ilişkisel analiz uygulaması ve gelecek araştırmalar için bu alanda analiz uygulamalarının yapılabileceğini göstermeyi hedeflemektedir. Öneriler arasında, iş yerindeki duygusal bağlamın farkındalığının arttırılması ve karar verme sürecindeki önemi ve uygulaması yer almaktadır. Aynı zamanda, alternatifler arasında iyiden kötüye sıralamak için gri ilişkisel analiz yönteminin nasıl göz önüne alıp uygulayacağına ilişkin karar vericiler için uygun eğitim programlarının tasarlanmasını ve uygulanmasını önerir. Araştırma ayrıca, duyguların seviyesini ölçmek için araçlar geliştirmeyi ve kişisel becerileri değerlendirerek bunları potansiyel karar vericilere dâhil etmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to identify the role of emotions on IAU decision makers and how these emotions influence their ability to decide effectively on selecting the academic staff for the university and to achieve organizational goals. It aims at identifying the different variables and competencies needed for effective decision-making. The study will examine those scales' effects on and the decision-making style of managers in IAU. This study also aims at identifying the differences between respondents as attributed to their personal and professional traits“gender, age, academic qualifications, and years of experience”. The current study adapted internationally accepted measurement tools such as the Emotion Regulation Questionnaire which was used for measuring emotions and modified to fit the purpose of this research. It was composed of six scales which are; non-acceptance of emotional responses, difficulty engaging in goal-directed behavior, control difficulties, emotional awareness, access to emotion regulation strategies, and emotional clarity. The results of this study supported the hypothesized relationships of the existence of significant relationship between emotions of decision makers and their decision-making style. The relationship has been proved to be existed at all scales and subscales of the emotion field. A significantly negative relationship has been also proved to be existed between emotions and decision-making style. The results also proved that there are no significant differences among respondents attributed to their personal and professional traits as gender, age, academic qualifications, and years of experience. The research has presented some recommendations concerning the application of grey relational analysis at the workplace for selecting employees for job vacancies and some other recommendations for future research. The recommendations include increasing awareness of the emotional context in the workplace and its importance and application in the decision-making process. It also recommends the design and implementation of appropriate training programs for decision makers on how to consider and apply the grey relational analysis in their selection between alternatives. The research also recommends developing tools to measure the level of emotions and inter and intra personal skills and incorporate them into the recruitment of potential decision makers.