The predictive role of EFL teachers' adaptive thinking intheir emotion regulation
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin uyarlanabilir düşünmelerinin duygu düzenlemeleri üzerindeki yordayıcı rolü
  1. Tez No: 1021687
  2. Yazar: ELİF TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İlişkisel tarama modeli ile yürütülen bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin uyarlanabilir düşünmelerinin duygu düzenlemeleri üzerindeki yordayıcı rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin hangi duygu düzenleme stratejilerini ve uyarlanabilir düşünme biçimlerini en çok ve en az kullandığını da belirlemeyi amaçlamıştır. Buna ek olarak, çalışma, bu öğretmenlerin duygu düzenlemelerinde ve uyarlanabilir düşünmelerinde yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve yeni fikirleri ve öğretim uygulamalarını deneyimlemeye açıklıkları ile ilgili anlamlı farklılıklar olup olmadığını bulmayı amaçlamıştır. Çalışmaya, Türkiye'nin Adana ilinde bulunan devlet veya özel okullarda ilkokul, ortaokul, lise öğretmeni olarak çalışan yabancı dil olarak İngilizce öğreten 271 öğretmen dahil edilmiştir. Katılımcılar, kolaylı örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Zohoorian vd. (2023) tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmenlerinin Uyarlanabilir Düşünme Ölçeği ve Heydarnejad vd. (2021) tarafından geliştirilen Dil Öğretmeni Duygu Düzenleme Envanteri veri toplamak için kullanılmıştır. Bulgular, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin uyarlanabilir düşünmenin bir boyutu olan işlevsel karar verme ve duygu düzenleme stratejisi olan durum modifikasyonunu en çok kullandığını göstermiştir. Buna ek olarak bulgular, öğretmenlerin uyarlanabilir düşünmenin bir boyutu olan öz-kontrol ve duygu düzenleme stratejisi olan bastırmayı ise en az kullandıklarını göstermiştir. Dahası sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin uyarlanabilir düşünmelerinin ve duygu düzenlemelerinin yaşa, cinsiyete ve eğitim seviyelerine göre anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Son olarak, bu çalışma yabancı dil olarak ingilizce öğreten öğretmenlerin uyarlanabilir düşünmelerinin duygu düzenlemelerini pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This correlational survey research aimed to examine whether EFL teachers' adaptive thinking predicts their emotion regulation. It also aimed to determine which emotion regulation strategies and adaptive thinking EFL teachers employ the most and the least. In addition, the study aimed to find whether there are significant differences in EFL teachers' emotion regulation and adaptive thinking related to age, gender, education level, and their openness to experience new ideas and teaching practices. The study involved 271 EFL teachers who work at public and private schools as primary, secondary, and high school teachers in Adana, Türkiye. Participants were chosen by using convenience sampling. Personal Information Form prepared by the researcher, English Language Teachers' Adaptive Thinking Scale (ELT-ATS) developed by Zohoorian et al. (2023) and Language Teacher Emotion Regulation Inventory (LTERI) developed by Heydarnejad et al. (2021) were used for data collection. The findings indicated that EFL teachers employed the functional decision making and situation modification the most. Findings also showed that they employed the self-control and suppression the least. Moreover, the results indicated that EFL teachers' adaptive thinking and emotion regulation did not differ significantly by age, gender and education level. Finally, the study indicated that EFL teachers' adaptive thinking predicts their emotion regulation significantly and statistically in a positive way.