The effect of color and shape of the application logo on online application buying behaviour of university students
Uygulama logosunun renginin ve şeklinin üniversite öğrencilerinin çevrimiçi uygulama alışı davranışına etkisi
  1. Tez No: 473448
  2. Yazar: ELSHAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde mobil cihazların gelişmesi insanların hayat tarzını kolaylaştırmakta, onların eğitim, eğlence, spor, bankacılık, turizm sektörlerinde ve başka günlük işlerinde yardımcı olmaktadır. Mobil cihazlar WIFI, Bluetooth, GSM gibi bağlantılarla farklı cihazlara bağlanarak onları kullanmak, verileri toplamak gibi işlemleri yapmakla bize hizmet etmektedir. Mobil cihazların gelişmesi mobil uygulamaların da üretimine, onların da günü-günden çoğalmasına neden olmuştur. Çağdaş mobil cihazların güçlü parametreleri daha hızlı ve zengin uygulamaları çalıştırmak gücündedir. Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin günlük kullandıkları mobil uygulamaların alışına, uygulama logosunun renginin ve tasarımının etki yapıp, yapmamasını tespit etmektir. Bu etkinin cinsiyet, yaş, eğitim ve mobil dükkan kullanımı gibi demografik değişkenler bakımından farklılık edip etmediğini öğrenmektir. Bu çalışmanın amacı anket yoluyla incelenmiştir. Çalışmanın evreni İstanbul ilindeki öğrenciler götürülmüştür. Anket çalışması İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri arasında uygulanmış ve 271 kişiden cevap toplanmıştır. Veriler SPSS 21 programı kullanılarak incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the globalization of mobile devices made easy the people's lifestyle and helping them in different – educational, entertainment, sport, banking, tourism sectors and other daily jobs. Mobile devices are connecting to different devices with various connections such as: WIFI, Bluetooth, GSM which help us to use them and collect database. The development of mobile devices caused to the production and proliferation of mobile applications. The powerful parameters of modern mobile devices can operate faster and richer mobile applications. The aim of the study is to determine if the color and design of mobile application logo affect the buying behavior of university students. In addition to it, to find if this influence differs according to demographic variances such as: gender, age, education and mobile application preference. The purpose of this study has been investigated through questionnaire. The universe of this research was taken the students in Istanbul. The questionnaire study was conducted among the students of Istanbul Aydin University and around 271 answers were collected. Moreover, collected data analyzed using the SPSS 21 program.