Absürd tiyatronun tarihsel gelişimi ile bu akımın öncülerinden Samuel Beckett'in tiyatro anlayışı, yazdığı 'Rockaby' oyununun incelenmesi ve sahnelenmesi
Indepth analyses and performance of 'Rockaby' play, written by foremost absurdist writer Samuel Beckett, while observing historical development of absurd theatre and his theatre perception
  1. Tez No: 473503
  2. Yazar: MERVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda eğitim gören Merve Yiğit tarafından ele alınan“Absürd Tiyatronun Tarihsel Gelişimi ile Bu Akımın Öncülerinden Samuel Beckett'in Tiyatro Anlayışı, Yazdığı Rockaby Oyununun İncelenmesi Ve Sahnelenmesi”başlıklı tezde, Beckett Tiyatrosu öncesinde absürd tiyatronun geçtiği evreleri, yazarın Rockaby adlı oyunun incelenmesi ve kadın karakterinin yaratım süreci incelenmiştir. Detaylı bir inceleme ile hazırlanmış bu çalışmanın ikinci bölümünde, gelişim süreci, absürd eserlerin ortak özellikleri ve oyunculuk anlayışı, bu akımın ön plana çıkan yazarlarının hayatları, oyunları ve tiyatro anlayışları incelenmiştir. Üçüncü bölümünde dramaturjik çalışmaya yer verilip, Samuel Beckett'in hayatı, tiyatro anlayışı, eserleri ve Rockaby oyununun metin çözümlemesi için ayrılmıştır. İlerleyen bölümlerde ise karakter analizi, uygulama aşaması ve sonuç bölümleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“Indepth Analyses And Performance of ”Rockaby“ Play, Written by Foremost Absurdist Writer Samuel Beckett, While Observing Historical Development of Absurd Theatre and His Theatre Perception”, subject was analyzed and put on the stage by the Master Student Merve Yiğit in the Advanced Acting M.A. program. Phases of absurd theatre up until Beckett theatre, observation of Rockaby Play and creation of woman character subjects are observed under the name of the thesis. In the second chapter of the detailed study, progress, the similarities of absurd plays and acting, biography and the way of foremost absurdist writers' theatre methods are examined. On the third chapter, dramaturgic process, Samuel Beckett's biography, his theatre method, plays and the general structure of the play is composed. On the following chaphers, analysis of the character, the process preparation for the play and conclusion parts are given.