Çalışanlarda iş yaşam dengesinin Y kuşağı açısından incelenmesi
A research on work life balance in terms of generation Y
- Tez No: 473512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilim ve teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte yirmi birinci yüzyıl“bilgi çağı”olarak nitelendirilmektedir. Bilgi ve insan ekonominin önemli girdileri; organizasyonların da en önemli sermayesi haline gelmiştir. Teknolojinin hızlı değişimi, iletişim ve bilgi edinme yöntemlerinin sayılarının artmış olması gibi nedenlerle artık bilgiler de daha çok güncellenmeye ihtiyaç duymaktadır. İnsanın öneminin artması ile birlikte organizasyonların yönetiminde insan gücünün motivasyonu ve iş tatminine ilişkin konular da özel önem verilmesi gereken konular olarak karşımıza çıkmaktadır. 1977-1995 yılları arasında doğanların oluşturduğu kuşağın, sorgulayıcı yapıya sahip niteliği ile önümüzdeki yıllarda iş piyasasında artan bir ivmeyle yer alması beklenmektedir. Küreselleşmenin de etkisiyle hızlıbir değişim yaşayan insan kaynakları süreçleri iş yaşam dengesi kavramına gittikçe daha fazla gündeme almak ve süreçlerine dahil etmektedirler. Bu çalışmada kuşak kavramı, türleri, Y kuşağı özellikleri, iş yaşamından beklentilerine değinilerek, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir eğitim kurumunda bulunan Y kuşağı çalışanlarının iş yaşam dengesine ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of science and technology in the twenty-first century is described as the“information age”. Information and the human economy has notable entries; organizations has become the most important capital. Quick exchange of technology, communication and information retrieval methods, increased the number of reasons such as to be no longer need more updated information. Because of the increasing importance of human beings in organizations with management manpower issues on work-life balance is special importance should be given to subjects. born between the years of generation 1977-1995, questioning the nature of the job market is increasing in the coming years with with an acceleration is expected to take place. The influence of globalization required a change in living human resources processes work life balance had to include the concept of process. In this study work life balance is researched in terms of Generation Y workers by applying the survey. The results obtained are analysed.