Voluntary simplicity movement: A comparative study amongst generations in Turkey
Gönüllü sadelik akımı: Türkiye'de nesillerin karşılaştırmalı araştırması
  1. Tez No: 473517
  2. Yazar: HATİCE SUZAN METO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKAN YOLBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş bir literatür araştırması yapmak ve nesiller arasındaki gönüllü sadelik hareketine ilişkin eğilimleri ortaya koymaktır. Spesifik olarak, karşılaştırma, gönüllü sadelik davranışı ile ilgili olarak X nesli ile Y nesli, nesil arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koymak üzere hipotez haline getirilmiştir. Ayrıca, kadın ve erkek katılımcıların gönüllü sadelik yönündeki davranışları arasındaki fark incelenecektir. Bu çalışmada nesiller arasındaki gönüllü sadelik davranışının farklı eğilimleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Farklılıkları bulmak için 27 sorudan oluşan internet üzerinden çevrimiçi bir anket yapılmış ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden 161 yanıt alınmıştır. Çalışmanın bulguları, X nesli ile Y nesli arasında gönüllü sadelik hareketine yönelik önemli bir davranış farklılığının olmadığını göstermektedir. Fakat, farklı yıllarda doğmuş olmalarına ve farklı kuşaklara ait olmalarına rağmen, cinsiyetler arasında gönüllü basitlik hareketine yaklaşımda benzerlik bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make an extensive literature research and reveal the trends in regards to voluntary simplicity movement amongst generations in Turkey. Specifically, the comparison is hypothesized to reveal that there is a significant difference between generation X and generation Y individuals regarding voluntary simplicity behavior. Furthermore, the difference between men and women participants behavior towards voluntary simplicity will be studied. In this study, the different tendencies of voluntary simplicity behavior amongst generations are studied in detail. In order to find the differences, an online survey of 27 questions has been conducted and received 161 responses from various cities in Turkey. Findings of the study show that there is not a significant behavioral difference between generation X and generation Y towards voluntary simplicity movement. But, there is not a similarity between genders approach to voluntary simplicity movement despite the fact that they were born in different years and belong to different generations.