The balance of power in The Merchant of Venice and a Midsummer Night's Dream
Venedik Taciri ve Bir Yaz Gecesi Rüyası güç dengesi
  1. Tez No: 473530
  2. Yazar: DENİZ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Shakespeare'in eseri, edebi araştırmacılar ve feminist edebi eleştirmenler için çeşitli nedenlerle ilgi uyandırdı. Çalışmalarındaki kadın karakterler, kadın karakterleri etrafında dönen temalarının yanı sıra kadınlarla ilgili düşüncelerini de yansıtmaktadır. Shakespeare'in zamanındaki en önemli yazarlardan biri olması bir yana, sunduğu temalar feminist edebi eleştirmenler için benzersizdir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, feminist edebi eleştiri teorisini kullanarak hem erkek hem kadın karakterleri inceleyerek“Venedik Taciri”ve“Yaz Gecesi Rüyası”nda güç dengesini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Shakespeare's works have been an interest for all literary researchers as well as feminist literary critics for several reasons. Female characters in his works reflect his opinion about women besides his themes revolving around women characters reflect the perception of women during his era. Aside the fact that Shakespeare being one of the most important writers during his time, the themes that he present are unique for feminist literary critics. Therefore present study aims to investigate the balance of power in“The Merchant of Venice”and“Midsummer Night's Dream”by examining both male and female characters by using feminist literary criticism theory.