Mersin Üniversitesi öğrencilerinin duygusal dikkat, duygusal netlik ve duygusal onarım düzeyleri ile benlik saygısı, sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships among emotional attention, emotional clarity, emotional repair, self esteem, social anxiety and depression levels of Mersin University students
- Tez No: 473553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ALİ GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mersin Üniversitesi öğrencilerinin duygusal dikkat, duygusal netlik ve duygusal onarım düzeyleri ile benlik saygısı, sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 801 (502 kadın, 299 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”nun yanısıra,“Duygu Durum Farkındalığı Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Etkileşim Kaygısı Ölçeği”ve“Beck Depresyon Ölçeği”olmak üzere toplam 4 ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırma verileri Pearson korelasyon katsayısı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, duygusal dikkat, duygusal netlik ve duygusal onarım düzeyleri yüksek olan üniversite öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri de yüksektir. Elde edilen diğer bir bulguya göre, üniversite öğrencilerinin duygusal dikkat düzeyleri ile sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Diğer yandan, duygusal netlik ve duygusal onarım düzeyleri yüksek olan üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, duygusal dikkat, duygusal netlik ve duygusal onarım düzeyi yüksek üniversite öğrencilerinin depresyon düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular tartışılarak, uygulamalara ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the correlations among the emotional attention, emotional clarity, emotional repair, self esteem, social anxiety and depression levels of Mersin University students. The sample of the study consisted of 801 (502 female, 299 male) undergraduate students enrolled in different faculties of Mersin University. Four instruments namely,“Trait Meta Mood Scale”,“Rosenberg Self Esteem Scale”,“Interaction Anxiousness Scale”and“Beck Depression Inventory”were used in the study. Pearson correlations were used to analyze the data and alpha value of 0.01 was established as a level of significance. The results of the analyses revealed that there were significant correlations between emotional attention, emotional clarity, emotional repair and self esteem levels of university students. Results also indicated that social anxiety were associated emotional clarity and emotional repair with moderate level, but not with emotional attention. Finaly, high levels of emotional attention, emotional clarity and emotional repair were found to be associated with low levels of depression among university students. Implications of the findings were discussed and some suggestions were made for further research.