Nükleer afetlerde kriz yönetimi
Crisis management in nuclear disasters
  1. Tez No: 473601
  2. Yazar: HAVVA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BURHAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Modern zamanların yükselen değeri haline gelen enerji, az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler açısından ekonomik ve sosyal hayatın sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi için büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz için de aynı durum söz konusudur. Ülkemizde enerji arzı, enerjiye olan talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu durum 2000'li yıllar itibariyle daha bariz hissedilmeye başlamış; enerjiye duyulan ihtiyaca paralel olarak enerjide dışa bağımlılık indeksi giderek yükselmiştir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak adına, yeni enerji kaynaklarının yaratılması ve tasarruf tedbirlerinin artırılması için yetkili otoriteler alternatif arayışlarına hız vermiştir. Fosil yakıtların tükenmek üzere olması durumu“küresel bir gerçek”olarak enerji otoritelerinin ajandalarında yer almaktadır. Bu yüzden alternatif enerji arayışlarına yönelim çabalar hızlanmıştır. Ülkemiz, linyit hariç öteki fosil yakıtlar rezervleri bakımından yoksul bir ülkedir. Bu nedenle nükleer enerji de dâhil tüm alternatif enerji yolları titizlikle değerlendirilmektedir. Bu kapsamda geliştirilen nükleer santral projeleri ve bu projelerin uygulama safhasına geçmiş olması sık sık kamuoyu gündemini tartışmalarla meşgul etmektedir. Disiplinler arası yaklaşım sergileyen, teorik nitelikteki bu çalışmada; nükleer afetlerde yaşanabilecek kriz durumlarında, uygulanması gereken kriz yönetimi projeksiyonunun değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda Dünyadaki ve Türkiye'deki mevcut durum incelenerek; sorunlu alanlar tespit edilecek ve bu noktada sorunlara ilişkin çözüm önerileri ve uygulama stratejileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy which has become a rising value in modern times is very important for the healhty processing of social and economic lives in the underdeveloped, developing and developed countries. The same is valid for our country. The supply for energy is incapable of meeting the demand for it in our country. This situation started to be felt more intensely with the beginning of 2000s; parallel to the demand for energy, the index of external dependency in energy has gradually increased. For the purpose of reducing this external dependency, authorities accelerated the search for alternatives in order to create new energy sources and increase saving measures. The situation of almost depleted of fossil fuels takes its part in the agendas of authorities as a 'Global Reality'. For this reason, the search for alternative energy sources has accelerated. Our country is a poor country in terms of fossil fuels outside of lignite. For this reason, all alternative energy paths including nuclear energy are meticulously assessed. Nuclear power plant projects developed in this context and the fact that these projects have been put into practice occupy the discussion in the public agenda frequently. In this theoretical study, which has an interdisciplinary approach, it is aimed to evaluate the crisis management projections that should be applied in crisis situations that may be experienced in nuclear disasters. In this context, problematic areas will be identified by examining the current situation in the world and Turkey, and solution suggestions and implementation strategies will be presented at this point.