Afet yönetiminde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler: Kütahya UMKE örneği
Chemical, biological, radiological and nuclear threats in disaster management: Example of Kütahya UMKE (NMRT)
  1. Tez No: 680269
  2. Yazar: GÖKER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Endüstri toplumlarındaki sanayi bölgelerinin ve günümüzdeki terör ve benzeri eylemlerdeki Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ajanlarının tehditleri bilinmektedir. Her geçen gün bunlara karşı alınacak tedbir ve bilinmesi gereken güncel bilgiler afet yönetiminin önemini artırmaktadır. KBRN menşeli zararlar ortaya çıktığında genel yaşamı sekteye uğratacağından afet yönetimi içinde değerlendirilmek suretiyle öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gereken çalışmalar; risk yönetimi ve kriz yönetimi açısından değerlendirilmelidir. Tezimizin amacı KBRN ajanlarına karşı barışta ve savaşta bilinmesi gerekenler ve önleyici tedbirlerinin alınmasına katkıda bulunmak ve toplumda farkındalık oluşturmaktır. Afet bölgelerinin KBRN riski taşıdıklarının da unutulmaması gerektiği tezimizde vurgulanmıştır. Ayrıca, gönüllüleri Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekibi (UMKE) üyesi olan ve merkezi şu an Kütahya'da bulunan Uluslararası Tıbbi Kurtarma Ekipleri Birliği (UMKE-DER) sağlık personeline KBRN farkındalık anketi uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda UMKE personelinin farkındalık düzeyleri incelenmiştir KBRN kursuna katılan ve katılmayan sağlık personelleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The threats of industrial zones in industrial societies and current Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) agents in terrorism and similar acts are known. Every day, the measures to be taken against these and the updated information that should be known to increase the importance of disaster management. Since the damages originating from CBRN will occur, it will disrupt the general life, and it should be evaluated in terms of risk management and crisis management before, during and after the evaluation in disaster management. The aim of our thesis is to contribute to the taking of preventive measures and what should be known in peace and war against CBRN agents and to raise awareness in the society. It is emphasized in our thesis that disaster areas carry the risk of CBRN. In addition, CBRN awareness survey was applied to the health personnel of International Medical Rescue Teams Association (UMKE-DER), whose volunteers are members of National Medical Rescue Team (UMKE) and whose management is in Kütahya. As a result of this survey, awareness levels of UMKE personnel were examined. Significant differences were found between healthcare personnel attending and not attending the CBRN course.