A Study on kastel and karadut marl drilling problems
Kastel ve karadut marn sondajı problemleri
  1. Tez No: 47361
  2. Yazar: FİLİZ ŞAHİN (YAMAR)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGUN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET KASTEL VE KARADUT MARN SONDAJI PROBLEMLERİ Şahin (Yamar), Filiz Yüksek Lisans, Petrol Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ergün Kuru Eylül 1995, 127 sayfa Kastel ve Karadut formasyonları Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Adıyaman yakınlarında yer alan Sankaya ve Karadut sahalarında oldukça kaim kesilmektedir. 12.25" matkap ile kazılan bu formasyonlarda düşük sondaj hızı, formasyon şişmesi, yıkılması, kuyu genişlemesi, kuyu sapması gibi stabilite problemleri vardır. Bu formasyonlar üretim zonunda olmadıkları için, sadece GR-BHC-CAL-FED loglan alınmakta ve karot alınmamaktadır. Bu nedenle problemin çözümüne yönelik veriler sınırlıdır. Bu çalışmada Kastel ve Karadut formasyonlarmdaki stabilite problemlerini daha iyi anlayabilmek için mekanik stabilite teorisinin uygulanması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında sondaj kırıntıları, kuyu loglan ve X-ışını mineral analiz sonuçlan kullanılarak formasyon litolojileri belirlenmiştir, ikinci aşamada, bu litolojiler için kayaç mukavemet parametreleri hesaplanmıştır. Son aşamada ise, litolojiler için gereken minimum çamurağırlığı ve kullanılabilir maximum çamur ağırlığı Mohr-Coulomb kriteri kullanılarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kastel ve Karadut formasyonları, sondaj problemleri, litoloji tayini, kayaç mukavemet parametreleri, minimum ve maksimum çamur ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON KASTEL AND KARADUT MARL DRILLING PROBLEMS Şahin (Yamar), Filiz M.S., Department of Petroleum Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Ergün Kuru September 1995, 127 pages In Southeastern Anatolia, Kastel and Karadut formations are thick sections in Sankaya and Karadut fields of Adıyaman province. They are drilled as 12.25" hole and have severe drilling problems, such as low penetration rate, deviation, sloughing, spalling, swelling. Because these formations are not productive, only GR-BHC-CAL-FED logs are taken. Unfortunately, there is no core from Kastel and Karadut formations. So, limited data are present to deal with the mentioned problems. In this study, the purpose is the application of a mechanical stability theory for better understanding of stability problems in drilling Kastel and Karadut formations. To begin with, lithology identification was done by using drill cuttings, well logs and X-ray mineral analysis report. In the second phase, elastic constants were calculated for different lithologies of tiie formations. In the last phase, minimum mud weights required to prevent inborehole collapse and maximum allowable mud weights were calculated for each Ethology of the formations, by using Mohr-Coulomb criterion. Keywords : Kastel and Karadut formations, drilling problems, lithology identification, elastic constants, minimum and maximum mud weight. IV