Lojistik faaliyetlerin yönetimi ve maliyetlemesi: TR22 bölgesinde bir araştırma
Management and costing for logistic operations: A research in TR22 region
- Tez No: 473630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çağımızda küreselleşme ve teknolojinin artması ile birlikte işletmelerin ilgi alanları da değişmeye başlamıştır. Bu değişim ile birlikte yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. İşletmeler açısından yeni ve önemli olan bu kavramlardan biri de lojistikdir. Lojistik özellikle günümüzde çok farklı anlam kazanmıştır. Lojistik kavramı ilk ortaya çıktığı gibi ürünün sadece taşınması değil, hammaddenin tedarik edilmesi, işletmeye gelmesi, işlenmesi, saklanması, nihai ürünün müşteriye ulaştırılması ve daha sonra müşteriden geri bildirimin yapılmasına kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Bu nedenle işletmelerin üzerinde durması gereken lojistik faaliyetler ve bu faaliyetler sonucu oluşan lojistik maliyetler etkin ve verimli bir şekilde yönetildiği takdirde rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin lojistik faaliyetler ve maliyetleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını, lojistik faaliyetlerin hangilerini kendi bünyesinde veya dış kaynaktan gerçekleştirdiklerini belirlemektir. Çalışmamızda anket tekniği kullanılmış olup TR22 Bölgesinde sektör ayrımı yapılmadan bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization and increased use of technology have caused changes over the businenesses' operational fields. These changes of interest areas have created new concepts. Logistics is one of them with specific importance. The concept of logistics has gained various meanings as well. Today it refers not only to the transportation of the product where it is produced but also it refers to the period of time that is spent for the supply of raw material, its arrival to the firm, its processing, storage and delivery of final product to the customers and the possible feedback until it is received. Therefore logistic operations form a basis for competition if they are managed efficiently and costing analysis conducted properly. Thus it creates a competitive advantage against the competitors. The purpose of this study is to analyze to what extent business have information about the logistics operations and their costs and identify the internal and outsourced operations for logistics. The study uses survey technique and it conducts a research in TR22 region that encompasses all industries.