Üniter ve federatif devlet yapılarında yerel yönetimlerin karşılaştırılması
Unit and federati̇ve state structure of the local governments comparison
- Tez No: 473645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Devlet, sınırları içerisinde kamusal hizmetleri üreten ve yöneten en üst meşru gücü temsil etmektedir. Yönetimsel açıdan devletler,“üniter devlet”ve“federatif devlet”olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Söz konusu yönetim modelleri, siyasi gücün kullanımı yönüyle birbirlerinden farklılaşmaktadır. Üniter devlet, siyasi gücün tek bir merkezde toplandığı; federatif devlet ise, siyasi gücün federal devlet ve federe yönetimler arasında paylaşıldığı yönetim biçimidir. Her iki modelde de devlet, kamusal hizmetleri üretmek için temelde iki ilke üzerine örgütsel yapılarını inşa etmektedir. Bunlar;“merkezden yönetim”ve“yerinden yönetim”dir. Merkezden yönetim, kamusal hizmetlere ilişkin faaliyetlerin tek bir merkezden yönetilmesi; yerinden yönetim ise, kamusal faaliyetlerin yürütülmesine ilişkin yetkilerden bazılarının merkezin dışında yönetim birimlerine aktarılmasıdır. Bu çalışmada üniter devlet ve federatif devlet yapılarında yerel yönetimler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The state represents the highest legitimate power who produces and governs the public service within the limits. The shape of the state administration is divided into a“unitary state”and a“federative state”. These Governments differ from each other in the political use of the power aspect. Political power is used by a single center in a unitary state. Political power is shared between the federal state and the federal governments format in Federative State. Both model also state, configure the organizational structure on the basis of two principles to produce public services. These are:“central government”and the“decentralization policy”. The principle of centralized management is defined as the activities to be managed from a single center on public services. The principle of decentralization is the transfer of powers to the authorities in the conduct of public activities outside the center. In this study were examined that local government in the unitary state and federative state structure.