Afet yönetiminde mülteci ve sığınmacılara yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler
Social assistance and servicesthat are made for refugees and asylum seekers
  1. Tez No: 473644
  2. Yazar: SALİH TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'nin coğrafi konum olarak az gelişmiş ve iç karışıklıkları olan ülkelere komşuluğu, ayrıca bu insanlara kapılarını açma politikası, göç hareketliliğinin merkezi haline gelmesine yol açmıştır. Göç hareketlerini ülkemiz ilk aşamada Afet Acil Durum Daire Başkanlığı öncülüğünde karşılamış ve hızlı bir şekilde göç yapılanmasına giderek Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü kurmuştur. Türkiye günümüze kadar üzerinde durulmamış olan uluslararası göç hareketliliğinin yasal mevzuatını oluşturmuş ve yeni yasal düzenlemeler bu durumu takip etmiştir. Türkiye' deki afet yönetimi ve göç yönetimi anlayışı, çalışmamızda bütünleşik bir sistem içerisinde değerlendirilmiştir. Afet türleri ışığında göç hareketleri ve ülkemizin göç olgusunu afet kurumları öncülüğünde yönetimi ve faaliyetleri açıklanmıştır. Türkiye sınır uzunluğu en büyük olan komşu ülkesi Suriye de iç karışıklık çıkmasından en çok etkilenen ülkelerden birisi olmuştur. Ülkemiz 2011 yılında aniden başlayan sığınmacı akınına hazırlıksızda olsa kapılarını açmış ev sahipliği yapmıştır. Suriyelilerin kabulüyle birlikte ülkemiz gündemi, en yoğun göç hareketi ve geniş kapsamda bir yasal mevzuat yapılanmasına tanık olmuştur. Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara sosyal devletin bir gereği olarak uyguladığı sosyal yardım ve hizmetler incelenmiştir. Geçici koruma kapsamına alınan Suriyeli sığınmacılara, ülkemiz geçici koruma kanunu kapsamında, imza altına alarak bazı yardım ve hizmetlerde bulunmuştur. Çalışma da bu yardım ve hizmetlerin uygulama yöntemlerini ve sayısal verilerle birlikte ne ölçüde uygulandığını göstermek adına kaynak taraması, ayrıca sahada bu uygulamaların yeterli ve yetersizliklerin saptanması için de hem sığınmacılarla hem de uygulayıcı yetkililerle mülakat görüşmesi şeklinde nitel bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As geographical location , Turkey's neighbourhood to the underdeveloped countries with internal disorders , and moreover , its policy of opening the doors to these people , has made Turkey become the center for migration mobility. In the first stage , our country has welcomed the migration movements with the leadership of the Directorate of Disaster and Emergency and then it established the General Management of Migration rapidly by institutional structuring. Turkey has constituted the legal statue of the international migration mobility ,which was not given enough importance up to present time , and new legal regulations have followed this case. The perceptiveness of disaster and migration management in Turkey has been evaluated in an integrated system in our study. The migration movements in the light of disaster types and our country's management and actions in the leadership of disaster institutions have been explained. Turkey has been one of the most affected countries due to the internal disorder in Syria as it has the longest borderline with this country. Although not being ready , our country has hosted the incursion of asylum seekers ,which started suddenly in the year 2011, by opening its doors. With the acceptance of the Syrians, the agenda of our country has witnessed an intensive immigration movement in addition to the structuring of a legal statue in a wide range. The social assistance and services that Turkey has applied to the Syrian asylum seekers , in accordance with the social state , have been examined. Under the law of temporary protection , our country has given services and assistance to the Syrian asylum seekers who are under temporary protection by taking their signatures. This study has been carried out as a material scanning in order to show to what degree these aids and services are applied with numerical data and it has also been carried out as a qualitative study in the style of an interview both with the asylum seekers and also with the authorities in order to determine the sufficiencies and insufficiencies of these applications in the real field.