Ortopedik ve görme engelli bireylerin özgüven düzeylerinin beden algıları açısından incelenmesi
Investigation of sexual self-confidence levels of orthopedically and visually impaired individuals in terms of their body perceptions
  1. Tez No: 538144
  2. Yazar: HÜLYA ÜSTEKİDAĞ AYNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SANBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortopedik ve görme engelli bireylerin cinsel özgüvenlerinin beden algıları ve demografik özelliklere göre incelemektir. Araştırmanın örneklemi farklı illerde yaşayan, google form ve mail yoluyla katılan 52 ortopedik ve 44 görme engelli toplam 96 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Çelik tarafından (2015) geliştirilen Cinsel Özgüven Ölçeği ve Secord ve Jourard tarafından (1953) geliştirilen ve Hovardaoğlu (1989) tarafından geçerlik çalışması tamamlanan Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik yöntemlerden t testi ve değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Parametrik olmayan yöntemlerden ise; Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analiz yöntemleri kullanılmıştır. Tüm veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre beden algısı iki engel grubunda cinsel özgüvenini anlamlı düzeyde yordamaktadır. Görme engellilerin cinsel özgüven puanlarının ortopedik engellilerden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu farkın da cinsel özgüven ölçeğinin kendini açığa vurma ve cinsel farkındalık alt boyutlarında görme engelliler lehine olduğu ortaya çıkmıştır. Görme engelli erkeklerin beden algıları görme engelli kadınlardan daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invastigate orthopedically and visually disabled persons' self confidence in terms of their body perceptions and demografik variables. Participants consist of 96 imparied persons ( 52 orthopedic- 44 visual ) who live in different cities and they attended either by Google form or e-mail. Participants were given Personal Information Forms to determinate demographic variables. Sexual Self-confidence Scale developed by Çelik (2015) and Body Image Scale developed by Secord and Jourard (1953) and translated into Turkish by Hovardaoğlu (1989) are used. T-test and Regression Analyse are used for data analyses as parametric methods. Mann Whitney U and Kruskal Wallis are used as non-parametric methods. All data are tested at 0.05 significance level. According to the research findings, body perception significantly predicts sexual self-confidence in two disability groups. Sexual self-confidence scores of the visually impaired were higher than those of the orthopedic disabled. This difference was found to be in favor of the visually impaired in self-disclosure of sexual self-esteem and sexual awareness sub-dimensions. Visually impaired men had higher body perception than visually impaired women.