Tokat il merkezinde kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) ön tanısıyla hastanede yatan hastaların, KKKA hastalığı hakkında bilgi düzeyi
The information of the patients initial diagnosed with crimean congo hemorrhagic fever (CCHF) about cchf in the province of tokat
- Tez No: 543036
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı; ateş, yaygın vücut ağrısı, deri, mukoza ve iç organlarda kanamalar ile seyreden Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirus soyundan olan virüslerin meydana getirdiği zoonotik viral bir hastalıktır. Hastalığa özgü tedavi günümüzde mevcut değildir. Hastalıktan korunmada kişisel korunma yöntemleri önemlidir. Halk, hastalık hakkında bilinçlendirilerek hastalıktan korunma sağlanabilir. Tokat ilinde KKKA hastalığı ön tanısıyla hastanede yatan hastaların hastalık hakkında bilgi düzeyini ölçmek amacıyla 01.04.2013 - 31.09.2013 tarihleri arasında Tokat Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde yatan hastalara yüz yüze anket formu uygulanarak araştırma yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup araştırmanın uygulanmasını kabul eden ve doktor tarafından kabul izni verilen KKKA ön tanısıyla yatan hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya 159 hasta katılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan 35 soruluk anket formu bu hastalara uygulanmıştır. Araştırma verileri Parametrik test varsayımları karşılandığında iki kategorili bağımsız değişkenler için t-testi kullanılmıştır. Parametrik test varsayımları karşılanmadığında Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Katılımcıların kişisel özellikleri ve sorulara verilen yanıtlar frekans ve yüzdelerle betimlenmiştir. İstatiksel olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) is a zoonotic viral disease caused by the viruses descending from Nairovirus in the family Bunyaviridae, shows flu-like symptoms such as fever and widespread pain and causes bleeding in the skin, mucous and internal organs. CCHF is an incurable disease and personal protection methods are important to prevent the disease. People can be informed about the disease for the protection from it. A study was conducted with the patients diagnosed with CCHF in the infectious disease clinic of Tokat State Hospital through face to face surveys in order to measure the level of information of these patients about the disease between 01.04.2013 - 31.09.2013. This descriptive study didn't include sample selection and was only conducted with the patients diagnosed with CCHF who accepted to participate in the survey with doctor's permission. A total of 159 patients participated in the study and the 35-question survey created by researchers was implemented with the patients.T-test was used for two categorical independent variable because the research data provided the requirements of the parametric test assumptions.Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used for unsuccessful parametric test assumptions.The personel characteristics of the participants and the answers to the questions were described with frequency and percentages.Statistically p 0.05).