Blastosist sıvısı aspirasyonunun in vitro sığır embriyolarında dondurma sonrası viyabiliteye etkisi
Effect of artificial collapse method on freezed-post thawed bovine blastocysts viability
- Tez No: 473708
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada in vitro koşullarda üretilen sığır embriyolarından blastosist sıvısının aspirasyonu yapıldıktan sonra, embriyoların vitrifikasyon ve yavaş dondurma metotlarıyla dondurulup çözdürülmesini takiben viyabilitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada lokal mezbahalardan toplanan ovaryumlardan elde edilen oositlerde maturasyon, fertilizasyon ve embriyo kültürü yapılmasını takiben zigotların cleavage kontrolü IVF sonrası 27-31. saatlerde ve 51-55. saatler olmak üzere iki kez inverted mikroskop altında kayıt alındı. Embriyonik kültürün 7-8-9. günlerinde oluşan toplamda 597 adet 5 hücreli ve 5 hücreden büyük aşamadaki zigotlardan 271 adet BL ve Exp-Bl elde edildi (%45,39). Bunların 141 adeti (%52,02) iyi kaliteli (good) olarak değerlendirilerek çalışmada kullanıldı. Embriyolar; aspire ve vitrifiye edilen embriyolar (Grup I), vitrifikasyon kontrol (Grup II), aspire ve yavaş dondurma ile dondurulan embriyolar (Grup III) ve yavaş dondurma kontrol (Grup IV) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Aspirasyon gruplarında yer alan Bl/Exp Bl'nin blastosöl sıvısı, özel olarak hazırlanan kağillar cam pipet ile mikromanipülatör ve inverted mikroskop kullanılarak yapıldı. Embriyonun iç hücre kümesine dokunulmadan trofoblast hücreleri arasından mikroenjeksiyon pipetiyle girilerek blastosist sıvısının tümü blastosist kavitesi tamamen kollabe olana kadar aspire edildi. Bütün gruplarda çözdürme sonrası embriyoların canlılık oranları, 24-48-72. saatlerde ve 7 gün süre ile takip edildi. Yapılan istatistik değerlendirmeler sonucunda, her iki yöntem ile dondurulan embriyoların 3 gün ve 7 gün takiplerinde toplam hatched oranı ekspanded blastosistlerde blastosistlere göre daha başarılı bulundu (p=0,004 ve p=0,006). Çözdürme sonrasında embriyoların 24-48 ve 72. saatlerdeki toplam hatching-hatched oranı incelendiğinde; Grup I (%28,57), Grup II (%39,39) ve Grup IV (%41,18) arasında önemli bir farklılık bulunmazken, Grup III (%71,88) diğer gruplardan önemli bir şekilde yüksek bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the viability of in vitro produced embryos, which will be frozen and thawed by using slow freezing and vitrification methods after blastocyst fluid aspiration. In this study, oocytes were obtained from slaughter house ovaries using standard techniques. Cleavage checked was done 27-31 hours and 51-55. hours after IVF under the inverted microscope. Blastocysts or expanded blastocysts were obtained from 5- cell ≤ zygotes at 7-8-9 days post fertilization (45,39%). Good embryos were used in the study and four groups were formed; Group I-vitrification aspirated, Group II- vitrification control, Group III-slow freeze aspirated and Group IV-slow freeze control. Embryos at 7-8-9th days were aspirated using micromanuplator attached to the inverted microscope. For aspiration, capillary glass pipettes prepared with micropipette puller. Microinjection pipette was entered the blastocyst cavity through trophoblast cells without damaging inner cell mass and blastocoel fluid were aspirated until the collapse of blastocyst cavity. After thawing, embryo viability was checked for 24-48-72nd hours and 7 days. As a result of the statistical evaluations, the total hatched ratio of frozen embryos in both methods that follwing 3 days and 7 days after thawing was found to expanded blastocysts were more successful than blastocysts (p = 0,004 and p = 0,006). When embryo viability was examined for 3 days, there was no significant difference was found between Group I (28,57%), Group II (39,39%), Group IV (41,18%) but Group III (71,88%) was found significant difference from other groups (p=0,002).