Bedensel engelli spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin, antrenörlük mesleki etik ilkelere uyma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of levels of conformity of sport coaches teaching in the sports clubs for physically disabled to the professional sport coaching ethical guidelines
- Tez No: 473709
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı bedensel engelli spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeylerinin sporcu görüşlerine dayanılarak belirlenmesidir. Çalışmanın Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre evreni toplam 930 sporcudan oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini (n=617) sporcu oluşturmuştur. Ölçme aracı olarak Tuncel ve Büyüköztürk (2009) tarafından geliştirilen ''antrenörlük meslek etiği ölçeği''kullanılmıştır. Ölçek saygı alt ölçeğinde 13 soru ve sorumluluk alt ölçeğinde 21 soru ve toplam 34 sorudan oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde bilgisayar destekli veri çözümleme programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan engelli sporcuların sosyo-demografik özellikler bakımından antrenörlerinin etik ilkelere uyma düzeyleri hakkındaki görüşleri arasındaki farklılığı test etmek için t testi, Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Uygulanan parametrik olmayan testlerde, merkezi limit kuramı gereğince örnek çapı büyük olduğu için Mann-Whitney U testi için Z dağılımı istatistiği, Kruskal-Wallis testi için Ki-Kare dağılımı istatistiği alınmıştır. Araştıma sonucunda bedensel engelli sporcuların antrenörlerini, mesleki etik ilkelere saygı alt ölçeğinde ( x ̅= 3,66 ), sorumluluk alt ölçeğinde ( x ̅= 3,96 ) ve ölçek genelinde ( x ̅= 3,84 ) ortalama ile ''kısmen yüksek'' düzeyde mesleki etik ilkelere yüksek düzeyde uyduklarını, bedensel engelli spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin mesleki etik ilkelere uydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study is to elucidate the compliance of the trainers working in handicapped sport clubs with the occupational ethics based upon the opinions of the sportsmen/women. The universe of the research was constituted 930 athletes according to the data obtained from the General Sports Directorate. The sample of the study was constituted by 617 athletes. The data collection tool used was the“Trainer Occupational Ethics Scale”developed by Tuncel and Büyüköztürk (2009) .The scale is constituted by 13 questions in“respect”sub scale and 21 questions in“responsibility ”sub scale“ with a total of 34 questions. The data evaluation was carried out by the use of computer supported soft ware for the analytical data evaluation. The difference in the opinions of the handicapped athletes for the compliance levels of the trainers to the ethical principles as regards to their demographic features were determined the use of t-test, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test. Due to the fact that the sample diameter was large regarding to central limit non parametric tests employed were Z distribution statistics for the Mann-Whitney U test and chi-square for Kruskal-Wallis test. The study showed that the scores of the trainers of the handicapped athletes were 3.66 and 3.96 from the ”the respect“and”responsibility "sub-scales of the occupational ethics scale. The average general score of 3.84 indicates that the compliance level of the trainers of the handicapped athletes to the ethical values was quite high according to the opinions of handicapped athletes.