Miller sınıf ı ve ıı defektlerin tedavisinde titanyum ile hazırlanan trombositten zengin fibrin ve bağ dokusu grefti uygulamalarından sonra dişeti oluğu sıvısında PDGF-BB ve IL-6 seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of PDGF-BB and il-6 levels in gingival crevicular fluid after use of titanium-prepared platelet rich fibrin and connective tissue grafts in the treatment of miller class i and ii defects
- Tez No: 473759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Miller sınıf I ve II dişeti çekilmelerinin tedavisinde uygulanan subepitelyal bağ doku grefti ve koronale kaydırılan flep, (SBDG + KKF) ya da titanyum ile hazırlanan trombositten zengin fibrin ve koronale kaydırılan flebin (T-TZF + KKF) klinik ve biyokimyasal etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Miller sınıf I ve II dişeti çekilmesi olan 22 hasta dahil edildi. Bireyler randomize olarak test ve kontrol gruplarına ayrıldı. 34 defekt, KKF+T-TZF (test) ya da SBDG + KKF (kontrol) tekniğiyle tedavi edildi. Gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ), keratinize dişeti genişliği (KDG), dişeti çekilmesi derinliği, dişeti çekilmesi genişliği, ortalama kök yüzey örtülme oranları başlangıçta, 1., 3. ve 6. aylarda ölçüldü. Sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman kaybı (KAK), dişeti kalınlığı (DK) verileri ise başlangıçta, 3. ve 6. ayda belirlendi. Tedavi öncesi ve sonrası 1., 3. ve 6. aylarda, dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri alındı, PDGF-BB ve IL-6 değerleri ELISA metoduyla saptanarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Kök yüzeyi örtülme oranı 6 ayın sonunda, test ve kontrol gruplarında sırasıyla %69,21 ve %76,27, tam kök yüzeyi örtülme oranı ise sırasıyla %47,05 ve %64,7 olarak bulundu. Operasyondan 6 ay sonra, SBDG grubunda dişeti kalınlığındaki artış hariç, klinik verilerde gruplar arası istatistiksel bir fark bulunamadı. DOS seviyeleri her iki grupta operasyondan 1. ay sonra başlangıca göre anlamlı olarak artarken, takip dönemlerinde anlamlı olarak azaldı. Test grubunda başlangıca göre operasyondan 1 ay sonra IL-6 seviyesi anlamlı olarak azalırken, kontrol grubunda fark gözlenemedi. Her iki grupta da başlangıca göre takip dönemlerinde PDGF-BB seviyesinde istatistiksel fark bulunamadı. Biyokimyasal parametrelerde gruplar arası istatistiksel fark yoktur. Sonuç: Çalışmamızdaki veriler, Miller I ve II dişeti çekilmelerinin tedavisinde T-TZF membranın morbidite ya da ikinci bir cerrahi alan ile ilişkili zorluklar olmadan güvenilir ve etkili sonuçlar verdiğini göstermiştir. Dişeti oluğu sıvısında, 1. ay da IL-6 seviyesinde azalma, T-TZF'nin yara iyileşmesi üzerine anti-inflamatuar etkisi olduğunu destekleyebilir. T-TZF, SBDG' ye önemli bir alternatif olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to comparatively investigate the clinical and biochemical effects of subepithelial connective tissue graft and coronally advanced flap (SCTG + CAF) or titanium-prepared platelet rich fibrin and coronally advanced flap (T-PRF + CAF ) in the treatment of Miller class I and II gingival recessions. Material and Method: Twenty-two patients with Miller I and II gingival recession were included in our study. Individuals were randomly assigned to the test and control groups. Thirty four defects were treated with T-PRF + CAF (test) or SCTG + CAF (control) technique. Gingival index (GI), plaque index (PI), keratinized tissue width (KTW), gingival recession depth, gingival recession width and mean root surface coverage were measured at baseline, 1st, 3rd and 6th months. Probing depth (PD), clinical attachment level (CAL) and gingival thickness (GT) were assessed at baseline and 6 months. Gingival Crevicular Fluid (GCF) samples were collected from patients before periodontal surgery and after 1st, 3rd and 6th months, PDGF-BB and IL-6 values were determined by ELISA method and evaluated statistically. Results: After 6 moths, mean root coverage was 69,21% and 76,27% respectively, complete root coverage was 47,05% and 64,7% respectively, at test and control sites. At 6 moths after surgery, there was no statistically significant difference between groups in clinical data, except for greater gain in gingival thickness obtained in CTG group. Gingival crevicular fluid levels were significantly elevated in both group at 1 month compared with baseline, but significantly decreased in follow-up periods. In the test group, IL-6 level was significantly decreased after 1 month of operation compared to baseline, no difference was observed in the control group. There were no statistically significant differences in PDGF-BB levels between follow-up periods according to baseline in both groups. No significant differences were found in biochemical parameters at 1, 3, and 6 month between study groups Conclusion: The data in our study have shown that T-PRF membranes provide reliable and effective results in the treatment of Miller I and II gingival recessions without the related to morbidity or difficulties associated with a second surgical site. At 1 month, the reduced gingival crevicular fluid levels of IL-6 may support the anti-inflammatory effect of T-PRF on wound healing. T-PRF can be applied as an important alternative to CTG.