Periapikal lezyonlarda matriks metalloproteinaz 9 ve vazoaktif intestinal peptit salınımı üzerine kanal içi ilaçların etkisi: randomize kontrollü klinik çalışma
Effect of intracanal medicaments on matrix metalloproteinase 9 and vasoactive intestinal peptide secretion in periapical lesions: randomized controlled clinical study
- Tez No: 473758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL KARATAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kanal içi ilaç olarak kullanılan kalsiyum hidroksit [Ca(OH)2] patı ve % 2 klorheksidin (CHX) jelin periapikal lezyonlardaki matriks metalloproteinaz 9 (MMP 9) ve vazoaktif intestinal peptit (VIP) salınımı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Çalışmaya dahil edilen 60 hasta bir internet programı yardımı ile kullanılan kanal içi ilaca göre randomize olarak iki gruba ayrıldı: Ca(OH)2 ve % 2 CHX. Kök kanal örnekleri, tedavi öncesi ve sonrası kağıt konlar kullanılarak dişlerin periapikal dokularındaki interstisyel sıvılarından elde edildi. Tedavi öncesi ve sonrası VIP ve MMP 9 seviyeleri ELISA testi ile belirlendi. Bulgular: Grup içi analizler, Ca(OH)2 ilaç grubunda, tedavi sonrası VIP salınım seviyesinin tedavi öncesi VIP salınım seviyesinden anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, CHX grubunda tedavi öncesi ve sonrası MMP 9 salınımı seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Ayrıca, grup içi analizler, Ca(OH)2 ilaç grubunda tedavi öncesi ve sonrası MMP 9 salınım seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına rağmen, CHX ilaç grubunda tedavi sonrası MMP 9 salınım seviyesinin tedavi öncesi düzeyinden yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç: Kanal içi ilaç olarak Ca(OH)2 patının kullanımı, VIP salınım seviyesini arttırmıştır. Bu çalışmanın limitleri dahilinde, periapikal lezyonların iyileşme sürecinde kanal içi ilaç olarak Ca(OH)2 patı kullanılmasının faydalı olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to evaluate the effect of the use of calcium hydroxide paste [Ca(OH)2] and % 2 chlorhexidine gel (CHX) as intracanal medication on matrix metalloproteinase 9 (MMP 9) and vasoactive intestinal peptide (VIP) secretion in periapical lesions. Material and method: Sixty patients were randomly divided into two groups according to the medication selected using a web program: Ca(OH)2 and % 2 CHX. Root canal samples were taken from the interstitial fluid of the apical tissues in teeth by using paper points before and after root canal medication. The levels of VIP and MMP 9 before and after medication were measured by enzyme-linked immunosorbent assay. Results: Intragroup analyses revealed that in the Ca(OH)2 medication group postmedication VIP secretion level was significantly higher than the level of premedication VIP secretion. However, in the CHX group there was no statistically significant difference between the premedication and postmedication level of VIP secretion. Moreover, intragroup analyses revealed that in the CHX medication group, the postmedication level of MMP 9 expression were higher than the premedication level, whereas in the Ca(OH)2 medication group there was no statistically significant difference between the premedication and postmedication level of MMP 9 secretion. Conclusion: The use of Ca(OH)2 paste as an intracanal medication increased the level of VIP secretion. With in the limitation of the present study it can be concluded that the use of Ca(OH)2 paste as an intracanal medication might be beneficial in healing process of periapical lesions.