KOAH hastalarında CYP2C19*2 ve CYP2C19*3 polimorfizimlerinin klopidogrel direnci üzerine etkisi
The effect of CYP2C19 * 2 and CYP2C19 * 3 polymorphism on clopidogrel resistance in copd patients
  1. Tez No: 473764
  2. Yazar: ZELİHA FUNDA KILIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zararlı partikül ve gazların kronik inhalasyonu sonucu akciğerlerde oluşan anormal inflamatuar yanıtın neden olduğu, ilerleyici hava akımı obstrüksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. CYP2C19 (sitokrom P450 2C19), çok sık reçete edilen ilaçların metabolize edilmesi ve giderilmesi ile ilişkili sitokrom P450 ailesinin yüksek polimorfik özelliğe sahip bir karaciğer enzimidir. CYP2C19 enziminde mutasyon söz konusu olduğunda aynı enzim tarafından, metabolizma edilen bir dizi ilacın etkinliğinde değişmektedir. Bu çalışmanın amacı KOAH hastalarında tedavi yanıt değişikliklerinin nedeni olduğu düşünülen klopidogrel direnci ile CYP2C19 gen mutasyonu arasında ilişkinin araştırılmasıdır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuruda bulunup klopigdorel ilaç kullanan KOAH teşhisi konulan hasta grubundan 2ml EDTAlı tüpe kan örneği alıntıktan sonra DNA eldesi yapılmıştır. İzole edilen DNA örneği ile CYP2C19 geninin genotiplemesi LightCycler® 480 cihazında yapılmıştır. Bu çalışmada; 46 KOAH hastasından (23 erkek, 3 kadın) alınan kanlar CYP2C19*2 (rs4244285, 681G>A) varyasyonu açısından incelenmiştir. Hastalar iki guruba ayrılmıştır, direnç gösteren (n=19) ve dirençli olmayan (n=27). Dirençli gruptaki hastaların 7'si CYP2C19*2 gen varyosyon wild type iken 12'si heterozigot olarak tespit edilmiştir. Dirençli olmayan grupta ise 27 hastanın wild type, 3 heterozigot olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between the CYP2C19 gene mutation and clopidogrel resistance, which is thought to be responsible for the variation in response in COPD patients. Material and Method: 2 ml blood samples were taken into EDTA tubes from the patients diagnosed with COPD and using clopidogrel. DNA was isolated. LightCycler® 480 Real-Time PCR was used for polymorphism genotyping. In our study, blood from 46 COPD patients (23 male, 3female) were examined for the variation of CYP2C19 * 2 (rs4244285, 681G> A). Patients were divided into two groups, resistant (n = 19) and non-resistant (n = 27). To compare the frequencies of polymorphisms between resistant and non-resistant groups Chi-squared test was performed. Analysis were conducted by using IBM SPSS statistics 22 software with considering a p value less than 5% statistically significant. Findings: In 7 of the patients in the resistant group the CYP2C19 * 2 gene variant was wild type, while 12 were heterozygous. In the non-resistant group, 24 patients were found to be wild type and 3 were heterozygous.