Oxalis triangularis'in su ve metanol ekstrelerinin DNA koruyucu, antioksidan ve antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması
Investigation of DNA protective, antioxidant and antibacterial activities of water and methanol extracts of Oxalis triangularis
  1. Tez No: 703346
  2. Yazar: RESMİYE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada birçok hastalığın tedavisinde bitkilerden faydalanılmaktadır. Ülkemizin farklı iklim ve ekolojik koşullara sahip olması, florasının çok sayıda bitki türü ve çeşitliliği içermesi nedeniyle ülkemizde de alternatif tedavi olarak tıbbi bitkilerden yararlanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada Oxalis triangularis bitkisinin yaprak özütlerinin total oksidan/antioksidan seviyesi (TOS/TAS), Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı antibakteriyel etkileri ve DNA koruyucu potansiyeli çalışılmıştır. Oxalis triangularis'in yaprakları gölgede kurutularak su ve metanol çözücüleri yardımıyla özütler elde edilmiştir. Elde edilen yaprak özütleri TAS ve TOS Assay Kit (Rel Assay Diagnostic) hazır kitleri kullanılarak total oksidan/antioksidan seviyeleri ölçüldü. Antibakteriyel aktivite disk difüzyon yöntemi ile çalışılmıştır. DNA koruyucu aktivite pBR322 plazmid DNA'sı ile H2O2 ve UV kullanılarak çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Oxalis triangularis yapraklarında TAS değerinin en yüksek metanol özütlerinde olduğu görülmüştür. TOS değerlerinin ise en yüksek su özütünde olduğu tespit edilmiştir. Stenotrophomonas maltophilia bakterisi üzerine antibakteriyel etkisinin olmadığı gözlemlendi. DNA koruyucu aktivite çalışmasında ise su özütünün koruyucu bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are used in the treatment of many diseases in the world. Since our country has different climatic and ecological conditions and its flora includes many plant species and diversity, medicinal plants are used as an alternative treatment in our country. In this study, the total oxidant / antioxidant level (TOS / TAS) of leaf extracts of Oxalis triangularis plant, antibacterial effects, and DNA protective potential against Stenotrophomonas maltophilia bacteria were studied. The leaves of Oxalis triangularis were dried in the shade and extracts were obtained with the help of water and methanol solvents. Total oxidant / antioxidant levels were measured using TAS and TOS assay kit (Rel Assay Diagnostic) ready-made leaf extracts. Antibacterial activity was studied by the disk diffusion method. DNA protective activity was studied with pBR322 plasmid DNA using H2O2 and UV. As a result of the study, it was observed that the TAS values in Oxalis triangularis leaves were the highest in methanol extracts, while the TOS values were found to be the highest in the water extract. It was observed that there was no antibacterial effect on the bacterium Stenotrophomonas maltophilia. In the DNA protective activity study, it was determined that water extract had a protective effect.