Analysis of production/inventory policies under multiplicative form of forecast evalution
Çarpımsal talep tahmin evrimi modeli altında eniyi üretim/envanter politikalarının analizi
- Tez No: 47384
- Danışmanlar: DR. REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
öz ÇARPIMSAL TALEP TAHMİN EVRİMİ MODELİ ALTINDA ENİYİ ÜRETİM/ENVANTER POLİTİKALARININ ANALİZİ ALP, Osman Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Refik Güllü Temmuz 1995, 133 sayfe Durum değişkenlerinin talep tahminleri ve envanter pozisyonu olduğu bir tek ürünlü envanter planlaması problemine rassal dinamik programlama yöntemi ile yaklaşılmıştır. Her dönem, gerçekleşen talep ve bir sonraki dönem için yapılan talep tahmini tutulmakta ve bu değerler bir dönemden diğerine çarpımsaî formda evrilmektedir. Çatışmada, beklenen maliyet fonksiyonunun ve eniyi ısmarlama noktalarının çeşitli özellikleri çıkarılmış, ayrıca eniyi ısmarlama düzeylerine alt ve üst sınırlar getirilmiştir. Talep tahmininin iki değer alabileceği bir durum için dönem basma beklenen ortalama maliyet kriteri altında tam ısmarlama düzeyleri; oluşan rassal sürecin kendini yenileyen noktalan kullanılarak hesaplanmıştır. Anahtar Sözcükler : Envanter Planlama, Rassal Süreçler, Dinamik Programlama iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF PRODUCTION/INVENTORY POLICIES UNDER MULTIPLICATIVE FORM OF FORECAST EVOLUTION ALP, Osman M S., Department of Industrial Engineering Supervisor : Dr. Refik Güllü August 1995, 133 pages In this study, a single-item, uncapacitated production/inventory problem is analyzed with the use of stochastic dynamic programming approach where the state variables are the demand forecasts and the inventory positions. In each period the demand forecast for the next period and the realized demand of the current period are kept and these values are evolved through time in multiplicative form. Various characteristics of the expected cost function and the optimal order-up-to levels are developed and some lower and upper bounds are generated for the optimal order- up-to levels. Moreover, for a special case where there exists two forecast states, exact values of the optimal order-up-to levels are computed by the use of regeneration points approach under the average cost per period criterion. Keywords : Inventory Planning, Stochastic Processes, Dynamic Programming m