Hastanede yatan çocukların tıbbi işlemlere yönelik korkularını azaltmada verilen eğitimin etkisinin incelenmesi
Evaluation of training given for decreasing the fears of hospitalized children for medical procedures
- Tez No: 473868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çocukların hastaneye yatışlarında tıbbi işlem korkusuna bağlı olarak tedavi sürecini reddetme, içe kapanma, cezalandırıldığını düşünme, hastanede kalış süresinde artma ve yetişkinlikte de devam eden korkular gözlenebilir. Araştırmanın amacı; çocuk servislerinde tedavi görmekte olan 7-14 yaş aralığındaki çocukların tıbbi işlemlere yönelik korkularını azaltmada verilen eğitimin etkisini incelemektir. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi çocuk servislerinde tedavi gören 7- 14 yaş grubu 2289 çocuk oluşturmuştur. Power analizine göre hesaplanan örneklem büyüklüğü deney grubunda 45; kontrol grubunda 45 toplam 90 çocuk üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında; tanımlayıcı bilgi formu (TBF), tıbbi işlem korku ölçeği (TİKÖ), eğitim videoları, eğitim broşürü ve eğitim maketi kullanılmıştır. Arştırmanın uygulama aşamasında deney grubuna eğitim programı uygulanmış kontrol grubuna ise rutin yatış eğitimi verilmiştir. Araştırmaya katılan çocukların %68.9' unun 7-10 yaş grubunda olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
During hospitalization of the children, rejection of treatment process, introversion, thinking to be punished, extension of hospitalization period and fears that also continue during adulthood may be observed. The aim of this study was to evaluate the effect of training given for decreasing the fears of 7-14 year old children, who were treated in children services, for medical procedures. This was a semi-experimental study including pre test-post test and control group. The universe of the study was composed of 2289 children who were between 7-14 years old and treated in Afyonkarahisar state hospital children services. Sample size, that was calculated based on power analysis, was 90 children including 45 in the experimental group and 45 in control group. Descriptive Information Form (DIF), Child Medical Fear Scale (CMFS), training videos, training brochure and training model were used to collect data. During implementation of the study, training program was performed to the experimental group and control group was given routine hospitalization training. It was found that 68.9% of the children included in the study were between 7-10 years old.