Sağlıklı yetişkinlerde diz ekstansiyon açısı değerlerinin ve bu değerlere etki eden faktörlerin belirlenmesi
Establishing normal values for knee extension angle and determination of factors affecting the angle in healthy adults
- Tez No: 473874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hamstring esnekliğindeki azalma birçok patolojik durum ile bağlantılıdır. Bu nedenle alt ekstremitede esnekliği en sık değerlendirilen kas gruplarından birisi hamstringlerdir. Kas esneklikleri, indirekt olarak kasın geçtiği eklemin hareket açıklığına bakılarak değerlendirilebilir. Pasif ve aktif diz ekstansiyon açı değerleri, hamstring esnekliğinin indirekt göstergesi olarak kullanılmaktadır. Esneklik, yaş grubu ve cinsiyete gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Araştırmamızda 18-24 yaş arası sağlıklı gençlerde pasif ve aktif diz ekstansiyon açısını etkileyen faktörler ve bu değerler için normatif değerler ile hamstring kısalık göstergesi olarak kullanılacak cut-off değerlerin belirlenmesi amaçlandı. Dahil edilme kriterlerini sağlayan gönüllü 123 Trakya Üniversite' si öğrencisi araştırmaya dahil edildi. Demografik bilgiler kaydedilen öğrencilerin pasif ve aktif diz ekstansiyon açıları kaydedildi. Sonrasında, bir diğer günde katılımcıların her iki diz konsantrik kas kuvveti ve dayanıklılığı izokinetik sistemde ölçüldü. Araştırma sonucunda belirlenen normatif değerler; pasif diz ekstansiyon açısı için erkeklerde 17,1º ± 9,1º, kadınlarda 9,8º ± 5,7º iken aktif diz ekstansiyon açısı için erkeklerde 17,8º ±9,1º, kadınlarda 13,4º ± 6º olarak belirlendi. Hamstring kısalığı göstergesi cut-off değerler; pasif diz ekstansiyon açısı için erkeklerde >32.2° ve kadınlarda >19.2° iken, aktif diz ekstansiyon açısı için erkeklerde >33.0° ve kadınlarda >23.4° olarak belirlendi. Dominansinin, esneklik ( aktif ve pasif diz ekstansiyon açıları) üzerine etkisi saptanmadı. Tüm katılımcılarda, diz ekstansiyon açıları ile izokinetik diz kas kuvvetleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. Kadın ve erkek cinsiyeti ayrı ayrı değerlendirildiğinde diz ekstansiyon açıları ile izokinetik diz kas kuvvetleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Decreased hamstring flexibility is associated with many pathological condition. For this reason, hamstrings are one of the most frequently evaluated muscle groups for flexibility in the lower extremity. Muscle flexibility is evaluated indirectly by measuring adjacent joint range of motion. Passive and active knee extension angle values are used as an indirect indicator of hamstring flexibility. The factors such as age and gender can have influences on flexibility. In this research our goal was to establish a normative and cut-off data set for persons, ages 18–24 years, to serve as a standardized reference of passive and active knee extension angles and determine associated factors. 123 volunteer Trakya University students who meet inclusion criteria were included in the research. Passive and active knee extension angle of the students from whom we collected demographic information were recorded. Subsequently, on the other day, both knee concentric muscle strength and endurance of the participants were measured in the isokinetic system. According to our findings determined normative values; passive knee extension angle was 17,1º ± 9,1º for male and 9,8º ± 5,7º for female, active knee extension angle was 17,8º ±9,1º for male and 13,4º ± 6º for female. Cut-off values for hamstring muscles shortness; pasive knee extension angle was >32.2°and >19.2° for female, active knee extension angle was >33.0° for male and >23.4° for female. Dominance was found ineffective on hamstring flexibility (active and passive knee extension angle). There was a significant positive correlation between knee extension angles and isokinetic knee muscle strength in all participants. There wasn't a significant correlation between knee extension angles and isokinetic knee muscle strength when males and females seperately evaluated.